niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Mamy październik, a przed nami nie małe burze [POGODA]

spot_img

Ciepła jak na październik aura, duży przepływ powietrza wraz z wymianą mas powietrza na dużo chłodniejszą doprowadzi do rozwoju silnych burz, być może także nie małych nawałnic rodem z okresu letniego.

Pierwsze burze powinny pojawić się około 13-14:00 w pasie od Torunia po Łódź, Kalisz, Opole, Wrocław, Racibórz. Nieść będą silniejszy deszcz, wyładowania i nieco silniejszy wiatr. O ile wiatr prostoliniowy nie przekroczy w tym czasie nigdzie 55 km/h to istnieje niewielka szansa na powstanie trąby powietrznej.

Dużo groźniej zrobi się późnym popołudniem i wczesnym wieczorem.

Na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, znacznej części Lubelskiego(południe i krańce wschodnie ominie), Ziemię Świętokrzyską przemkną burze podczas których spadnie grad, wiatr rozpędzi się do nawet 100 km/h wraz ze ścianą deszczu, która nie potrwa dłużej jak 20 minut. Słabsze burze pojawią się również na wschodzie Wielkopolski i Kujawach.

Największa szansa na zniszczenia związane z silnym wiatrem podczas burz wystąpią na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Mazurach, Warmii i Ziemi Świętokrzyskiej (północ i zachód regionu).

Po zmroku nawałnice dotrą nad Podlasie, natomiast ostatecznie burze opuszczą nasz kraj przed północą.

Po burzach nastanie słoneczny wtorek na wschodzie i południu kraju oraz nieco bardziej pochmurny na zachodzie i północy. Opady najwcześniej pojawią się na południowym zachodzie w godzinach wieczornych. Pokropi lokalnie po południu także na Pomorzu. Przelotny deszcz ma szansę również spaść na niektóre wsie na Roztoczu. W środę na czas ogólnopolskiego pospolitego ruszenia rolników przewidywane są przelotne, słabe opady deszczu na zachodzie i północy kraju. Przelotnie ale bardzo słabo i tylko lokalnie popada do 1-2 mm także na wschodzie i w centrum kraju. Dopiero późnym popołudniem na Podkarpaciu i w Małopolsce zacznie padać bardziej znaczący ciągły deszcz.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x