czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny – ruszył nabór wniosków

spot_img

Wczoraj, 26 października br. ruszył nabór wniosków w ramach Programu „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD). Wnioski składać można do 24 listopada br. Oferta pomocy skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.

Do 500 tysięcy zł na przetwórstwo

Pierwszą grupę beneficjentów stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Warunkiem uprawniającym do ubiegania się o tę formę pomocy jest rejestracja działalności gospodarczej przed złożeniem wniosku o płatność. Tego rodzaju grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie w wysokości do 500 tys. zł.

Do 100 tysięcy zł dla RHD

Druga grupa uprawnionych beneficjentów obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Przy czym w tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Na co można wydać wsparcie?

Wsparcie na „małe przetwórstwo i RHD” przyznawane jest w formie refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Natomiast katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Wnioski przyjmuje ARiMR

Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Wsparcie finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 -2020.
Więcej informacji udostępniono na stronie internetowej ARiMR, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel.: 800-38-00-84.


Źródło: ARiMR

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x