środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Liderzy ukraińskiego sektora rolnego zwiększyli swoje dochody o ponad 1/3 w ciągu ostatniego roku

spot_img

Na Ukrainie, mimo wojny, całkowity dochód dziesięciu wiodących firm z sektora rolnego wzrósł o 35% w 2023 r., zgodnie z indeksem Opentabatot.

Liderzy rynku zarobili prawie 90 mld hrywien (ok. 9 mld PLN), czyli o ponad jedną trzecią więcej niż w 2022 r. i prawie 50% więcej niż przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę.

W indeksie znalazły się spółki z grupy MHP, grupy Kernel i grupy Ukrprominvest. Odnotowały one największe zyski spośród wszystkich firm na liście. Blisko połowę (46%) całkowitego dochodu czołówki przypada na 4 spółki zajmujące się hodowlą drobiu. Na szczycie rankingu znalazła się Myroniwska Fabryka Drobiu (z grupy MHP Jurija Kosiuk) z dochodem w wysokości 21,43 mld hrywien. Łączny dochód trzech spółek grupy

Drugie miejsce zajmuje zakład nasienny Lebedynskiego z grupy spółek LNZ z udziałem 18%. Dwie spółki z grupy Kernel zarobiły 14,71 mld hrywien (udział – 17%). W indeksie znalazły się również dwie spółki z grupy Ukrprominvest, które zarobiły 11,35 mld hrywien (13% łącznych przychodów).

Ukraina – 10 najlepszych firm z sektora rolnego – Opendatabot Index 2024:

Kurs hrywny: 1 hrywna = 0,1 PLN

Źródło: Opendatabot

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wesele w remizie to szit
Wesele w remizie to szit
1 miesiąc temu

Czyli ukraincy korzystaja z braku ograniczen i odrzyli dzieki wojnie? Jeszcze nas tez wy…aja…

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x