sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kwota graniczna za 2022r. Ile wynosi?

spot_img

Rolnicy i ich domownicy posiadający ubezpieczenie w KRUS, którzy prowadzą działalność gospodarczą muszą co roku złożyć oświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Za 2022 rok wynosi ona 3723 zł.

Kto musi złożyć oświadczenie?

Rolnik lub domownik, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników:

  • prowadzi działalność lub
  • współpracuje przy jej prowadzeniu

i chce nadal podlegać temu ubezpieczeniu, musi do 31 maja każdego roku składać w KRUS oświadczenie albo zaświadczenie, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła tzw. rocznej kwoty granicznej. Jest to podstawą do weryfikacji w przyszłym roku dalszej możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu wyżej wymienionych podmiotów.

Takiego oświadczenia lub zaświadczenia nie składa osoba, która w poprzednim roku kalendarzowym nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej (np. zawiesiła ją) oraz nie współpracowała przy jej prowadzeniu.

Co, jeśli przekroczy się kwotę graniczną?

Przekroczenie kwoty granicznej skutkuje wyłączeniem rolników lub domowników, prowadzących dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracujących przy prowadzeniu tej działalności, z ubezpieczenia społecznego rolników i objęcie ich ubezpieczeniem społecznym w systemie powszechnym.

Kwota graniczna za rok 2022 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 kwietnia 2022 r. roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 rok wynosi 3723 zł. W zeszłych latach prezentowała się ona następująco:

źródło: KRUS; GOV.PL
Zdj:unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x