wtorek, 28 marca, 2023
spot_img

,,Kuma kumie pomóc umie” czyli pomoc podczas pandemii

spot_imgspot_img

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi podsumował Konkurs pod nazwą: „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie”. Celem konkursu było udokumentowanie wzajemnej pomocy na obszarach wiejskich w czasie pandemii koronawirusa. W konkursie mogły uczestniczyć chętne osoby dorosłe. Każdy uczestnik mógł zgłosić 1 fotografię dokumentującą pomoc wzajemną wraz z opisem podejmowanych działań. Prace można było nadsyłać do 18 czerwca br. Ostatecznie Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

  1. Miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Warence. Jury doceniło w ten sposób pomysł i wykonanie foto kolażu oraz świadczenie stałej pomocy sąsiedzkiej osobom starszym.
  2. Miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł wywalczyło KGW Nowe Bystre. Tu też liczył się pomysł i wykonanie fotografii oraz dzielenie się własnymi produktami.
  3. Miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymało KGW Dłużec. Jury zachwyciła dobra organizacja oraz wielowymiarowa pomoc świadczona, nie tylko sąsiadom ale też instytucjom w regionie objętym działalnością gospodyń z Dłużca.
    Natomiast specjalnym wyróżnieniem uhonorowano Annę Olędzką, która honorowo oddawała krew, co zdaniem konkursowej komisji zasługuje na szczególne uznanie.

Z sercem do seniorów

Jak wyjaśnili organizatorzy konkursu zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich w Warence, w trudnym czasie pandemii służy pomocą miejscowym seniorom. Koło pomaga osobom samotnym, starszym i schorowanym. Aktywność ta polega na  robieniu zakupów produktów spożywczych, higienicznych, a także medycznych. Ponadto, każdego z seniorów obdarowano  skromnym podarunkiem przygotowanym przez członkinie Koła. Seniorzy mogli cieszyć podniebienie syropem z mniszka lekarskiego i syropem z pędów sosny. Otrzymali też maseczki ochronne uszyte przez członkinie KGW.

Starsi i samotni

Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego w dobie pandemii koronawirusa pomaga potrzebującym, a zwłaszcza osobom starszym. We wsi jest wiele osób, które tej pomocy potrzebują. Szczególną opieką otoczono tych seniorów, których rodziny wyjechały za granicę w poszukiwaniu pracy. Osobom tym robiono zakupy, członkinie KGW pomagały im w zamawianiu recept i dostarczały do domów niezbędne produkty.

Dla medyków, dzieci i seniorów

Z początkiem pandemii panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dłużec, we współpracy z samorządem Gminy Lwówek Śląski, przystąpiły do szycia maseczek ochronnych dla lwóweckiego szpitala, przychodni POZ i Komendy Policji. Ponadto panie uszyły i dostarczyły maseczki wszystkim mieszkańcom wsi w przedziale wiekowym 60+. Członkinie KGW pomagały w robieniu zakupów i dostarczały produkty do domu. Szczególną wartość miały rozmowy telefoniczne z osobami samotnymi co było dla nich dużym wsparciem emocjonalnym.
Członkinie KGW uszyły też maseczki dla dzieci i personelu z Domu Dziecka w Golance Dolnej. Brały też udział w przygotowaniu posiłków dla medyków z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego. W ramach tej akcji przygotowano min.: bigos, gołąbki, domowe ciasta i chleby własnego wypieku oraz soki z dłużeckiego Sadu pod Ostrzycą.

Pomaganie ma we krwi

„Pomaganie- mam to we krwi. Dzielę się tym, co mam najcenniejsze. Najcenniejszym lekiem, cząstką siebie – krwią. Potrzebna jest ona w czasie pandemii, ale nie tylko” – tak natomiast o swoich motywach mówi wyróżniona w konkursie Anna Olędzka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: NIKiDW

Pomoc dla KGW – jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie?

spot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników