niedziela, 28 lutego, 2021

Pomoc dla KGW – jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 5 czerwca do 30 września br. (lub do wyczerpania środków!), koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dotacje na swoją działalność. Wnioski składać można w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pula środków przewidziana na ten cel to 40 mln zł.

 

Do 5 tys. na koło

Warunkiem uzyskania wsparcia z ARiMR jest rejestracja koła  w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich obsługiwanym przez Agencję.
Wysokość wsparcia dla pojedynczego koła uzależniona jest od liczby jego członków i wynosi:

– 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków,

– 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków

– 5 tys. zł  – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.

Koła gospodyń wiejskich chcące działać w oparciu o obecnie obowiązująca ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Można je tworzyć także w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na obszarze sołectw położonych w granicach miast.

Dodajmy, że obecnie w KR KGW zarejestrowano 9124 kół. Najwięcej w województwach wielkopolskim – 1380 kół, lubelskim – 1182 i mazowieckim – 1173.

 

Coraz więcej chętnych

–  Z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc.  W 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł.  Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół.  – Cieszę się, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty, jak i kultywowaniu polskich tradycji  – mówi Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.    

Szczegółowe informacje o naborze otrzymać można w placówkach ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 380 084 oraz na stronie internetowej Agencji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Modernizacja i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski od 3 czerwca

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,212FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły