sobota, 31 lipca, 2021

Krzem poprawia kondycję i przechowywanie jabłek

-REKLAMA-spot_img

Producenci jabłek stale szukają sposobów na poprawę jakości i trwałości uzyskiwanych plonów. Jednym z nich, coraz bardziej popularnym również w Polsce, jest stosowanie preparatów krzemowych. Czy nawóz z tym pierwiastkiem może rzeczywiście przynieść wymierne korzyści? W ostatnich sezonach przekonali się o tym sadownicy z rodzinnego gospodarstwa w Sompolinku.

Od kilku sezonów preparaty krzemowe zyskują coraz większą popularność w rolnictwie i sadownictwie. Jak wynika z badań i doświadczeń, stosowanie nawozów zawierających ten pierwiastek przynosi liczne korzyści – zarówno jeśli chodzi o kondycję roślin uprawnych, jak i uzyskiwanych plonów. Krzem poprawia pobieranie składników pokarmowych, zwiększa odporność na stres abiotyczny, np. niskie temperatury, upały, suszę, wiatr czy zasolenie, oraz pozytywnie wpływa na parametry jakościowe plonu. O jego dobroczynnym działaniu przekonują się także producenci jabłek.

Dwa owocne sezony z krzemem

W gospodarstwie sadowniczym Andrzeja i Mateusza Stasiaków w Sompolinku koło Sompolna (woj. wielkopolskie) od dwóch sezonów do programu zabiegów agrotechnicznych został włączony Eckosil – nawóz zawierający krzem w biodostępnej, bardzo dobrze przyswajanej przez rośliny formie kwasu ortokrzemowego, a także żelazo, cynk i molibden, pozytywnie wpływające m.in. na procesy respiracji, fotosyntezy i tworzenia aminokwasów. – Eckosil to produkt, który polecamy do poprawy jakości owoców: zwiększenia jędrności i utrzymania długotrwałych właściwości przechowalniczych. Dzięki temu jabłka mogą bezproblemowo przetrwać okres w komorach chłodniczych i transport, trafiają więc do handlu w bardzo dobrym stanie. Oprócz utrzymania wysokiej jędrności drugim ważnym aspektem jest wzrost masy owoców – mówi Ryszard Marczak z firmy Amagro. 

Po dwóch latach stosowania nawozu krzemowego Mateusz Stasiak podzielił się swoimi obserwacjami i odnotowanymi efektami: – Zauważyliśmy, że gdy podczas zbiorów owoce wyjeżdżały z sadu, średnia waga skrzyniopalety zwiększyła się o ok. 20-30 kg w stosunku do lat poprzednich, przy porównywalnym optycznie napełnieniu. Oznacza to, że w jednej skrzyniopalecie mamy 10-15% więcej masy towaruZwiększa się ciężar właściwy owoców i ich twardość, a ponadto są one maksymalnie zabezpieczone przed utratą jędrności w okresie przechowywania

Przechowywane jabłka nie tracą jędrności

Istotnym sprawdzianem właściwości i działania nawozu Eckosil jest kondycja jabłek po okresie przechowalniczym. Po użyciu w gospodarstwie państwa Stasiaków zalecanych trzech dawek tego środka skórka owoców okazała twardsza, były one również zdecydowanie mniej podatne na choroby przechowalnicze. Gdy w połowie maja tego roku, po kilkumiesięcznym przechowywaniu, z komór chłodni wyjmowano jabłka do sortowania, ich jędrność została ponownie zbadana. Okazało się, że parametr ten był równie wysoki jak w momencie zamykania plonów w chłodni jesienią. – Oprócz walorów, takich jak poprawa jakości i zwiększenie masy towaru, ważny jest też koszt, który pozwala ten efekt osiągnąć. Jeśli w stosunku do poprzednich lat teraz mamy więcej towaru w skrzyniach, to koszt wykonania zabiegu zwraca nam się dzięki tej różnicy – dodaje zadowolony sadownik.

Jeśli krzem, to sprawdzony

Eckosil jest nawozem przeznaczonym do upraw sadowniczych, jagodowych, warzywniczych, ozdobnych, polowych i przemysłowych. Jego główne zadanie to poprawa parametrów jakościowych plonu – jędrności, wagi i wyglądu. Ponadto preparat optymalizuje pobieranie składników pokarmowych, poprawia żyzność i strukturę gleby oraz efektywność wykorzystania wody. Zwiększa także tolerancję roślin na stres, choroby grzybowe, szkodniki i ogranicza uszkodzenia owoców, np. pękanie czy oparzenia słoneczne. 

W uprawie jabłoni rekomendowane jest stosowanie dolistne – w dawce 0,5 l/ha, w fazie wzrostu i dojrzewania owoców. W zależności od odmiany i etapu wegetacji, zabiegi należy wykonać 3- lub 4-krotnie, w odstępach 10-14 dni (czyli łącznie użyć 1,5-2 l/ha preparatu), co pozwoli na uzyskanie owoców o większej jędrności, wyższej masie i o lepszych właściwościach przechowalniczych. Eckosil może być mieszany z fungicydami oraz z innymi produktami nawozowymi (w tym z wapnem), które są stosowane w sadzie na danym etapie. 

Źródło: informacja prasowa

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły