piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Krajowe ceny żywności były w kwietniu o 1/5 wyższe niż rok temu

spot_img

Według poniedziałkowego (15.05.2023) raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 14,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Ceny rosły miesiąc do miesiąca

Był to czternasty miesiąc z kolei, kiedy ceny rosły miesiąc do miesiąca, ale tempo rocznego wzrostu cen zmniejszyło się z 16,1% w marcu.

Spadek kwietniowej inflacji (r/r) wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w kwietniu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r.

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów – 19,% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 18,2%. Tymczasem paliwa do prywatnych środków transportu potaniały w skali roku o skromne 0,1% i 1,2% w stosunku do marca 2023.

Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły w kwietniu o 0,7%. W skali miesiąca (od marca 2023) nośniki energii potaniały o 0,3%, a paliwa o 1,2%, ale żywność podrożała o 0,4%.

Zmiany cen żywności:

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x