sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kowalczyk ogłosił konkurs na promocje żywności z lasu

spot_img

Od dziś rusza konkurs Lasów Państwowych „Natura od kuchni”, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, który ma na celu promocje produktów pochodzących z lasów. KGW, które zaprezentują najciekawsze danie kulinarne zawierające element runa leśnego czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych

Konkurs Lasów Państwowych

Podczas wtorkowej konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wspomniał o systematycznych działaniach wspierających KGW. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 11 tysięcy kół gospodyń wiejskich, do których należą nie tylko panie, lecz także mężczyźni. Docenił także inicjatywę Lasów Państwowych. 

„Bardzo się też cieszymy, że wsparcie kołom gospodyń wiejskich proponują też inne instytucje. Chcę bardzo podziękować Lasom Państwowym za pomysł na ogłoszenie konkursu Natura od kuchni. Poprzez udział w tym konkursie koła gospodyń wiejskich będą promowały również Lasy Państwowe i żywność pozyskiwaną prosto z natury”powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

5 tysięcy złotych dla KGW

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przekazał, że konkurs startuje od dziś i podkreślił, że granty w wysokości 5 tysięcy złotych może otrzymać koło gospodyń wiejskich, które nadeśle ciekawy przepis na danie kulinarne łączące tradycję z nowoczesnością, a oparte o bogactwo naszych lasów – runo leśne lub dziczyznę.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. 

Najlepsze przepisy znajdą się w książce

Po zakończeniu konkursu organizator planuje zebrać i wydać w publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” – najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Wyjątkowa książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, do pobrania ze strony Lasów Państwowych.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać na adres Lasów Państwowych do 30 września 2022 r.

Źródło: MRIRW; Lasy Państwowe

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x