wtorek, 20 lutego, 2024

6 działań, bez których nie poradzimy sobie z kryzysem żywnościowym

spot_img

Unijne stowarzyszenie rolników COPA-COGECA, wraz z innymi organizacjami łańcucha rolno-spożywczego UE, wydało oświadczenie na temat kluczowych punktów utrzymania dobrze funkcjonującego łańcucha żywnościowego w świetle wojny na Ukrainie. 

Wsparcie rolników kluczowe w zachowaniu bezpieczeństwa

Wojna wywołała ogromne wyzwania w dostawach żywności. Łańcuch zmaga się z rosnącymi kosztami nakładów i energii oraz niedoborem niektórych towarów potrzebnych do utrzymania w pełni funkcjonujących dostaw. W obliczu tych wyzwań COPA-COGECA zadeklarowała swoją pomoc w celu utrzymania niezawodnej żywności dostaw do konsumentów w Europie i poza nią. Jednak bez paru kwestii bezpieczeństwo żywnościowe może być zagrożone. Oto co proponują:

1. Wsparcie energetyczne: Wszystkie części łańcucha dostaw, od rolnika i przetwórcy do hurtowników, detalistów i sprzedawców potrzebują wsparcia, aby złagodzić wpływ rosnących kosztów energii i ograniczyć ciągłą presję inflacyjną.

2. Integralność jednolitego rynku: Aby skutecznie działać, potrzeba jednolitego rynku aby zapewnić elastyczny łańcuch dostaw. Komisja Europejska powinna powstrzymać państwa członkowskie przed przyjęciem środków ograniczających przepływ towarów rolnych, żywności, pasz i innych ważnych z punktu widzenia żywnościowego produktów.

3. Etykietowanie: przetwórcy i detaliści/hurtownicy potrzebują pomocy w znalezieniu praktycznego i elastycznego rozwiązania w zakresie etykietowania zapewniające konsumentom dokładne informacje, jednocześnie reagując na szybko zmieniająca się dostępność składników. Nie może to nastąpić kosztem bezpieczeństwa żywności lub dostępu konsumentów do właściwych informacji. Tam, gdzie to możliwe, należy faworyzować alternatywy produkowane w UE.

4. Wykonalne przepisy: Ogólne cele tworzenia zrównoważonego łańcucha dostaw żywności i zmniejszenie jego wpływu na środowisko muszą być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem i z uwzględnieniem możliwości rolników

5. Jasna komunikacja: Europa ma wystarczająco dużo żywności i wydajny łańcuch dostaw, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentom na całym kontynencie. Potrzeba wyraźnej informacji ze strony rządzących, aby uniknąć paniki kupowania i gromadzenia zapasów przez konsumentów.

6. Przezwyciężanie wąskich gardeł: Wąskie gardła w transporcie w regionie europejskim powinny być odblokowane dla krytycznych produktów spożywczych i opakowaniowych poprzez wprowadzenie chronionych „zielone pasy”

Co o tym sądzicie? Czy waszym zdaniem to dobre kroki czy brakuje jeszcze parę elementów, aby wprowadzić harmonie w łańcuchu dostaw żywności? Dajcie znać w komentarzu!

źródło: copa-cogeca.eu
zdj:pixabay

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x