czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Koronawirus w zakładach przetwórstwa. Czy odbije się to na producentach drobiu?

spot_img

W ciągu ostatniego tygodnia Małopolska stała się jednym z największych ognisk koronawirusa. Wykryto tam blisko 600 zakażeń, a jedno z głównych ognisk COVID-19 znajduje się w zakładach przetwórstwa drobiu Konspol w Nowym Sączu.

– Potwierdzam, że grupa pracowników Konspolu miała pozytywne wyniki testu zakażenia koronawirusem. Osoby te są już objęte opieką medyczną – informuje Anna Porębska, dyrektor generalny Konspol Holding w Nowym Sączu.

Prawie 400 osób na kwarantannie

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w firmie zachorowało 75 osób. Kwarantanną objęto 394 osoby.

Kierownictwo Konspolu podjęło już decyzję o prewencyjnym wysłaniu na 14-dniową kwarantannę tych pracowników, którzy mogli mieć kontakt z osobami zakażonymi. Celem kwarantanny jest obserwacja stanu zdrowia, monitorowanie wystąpienia ewentualnych objawów, a przede wszystkim  zastopowanie dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia.

Drobiarstwo niekonwencjonalnie

Obostrzenia w zakładzie

Wprowadzono też obowiązkowe pomiary temperatury przy wejściu do zakładu, dezynfekcję rąk oraz bezwzględny obowiązek noszenia maseczki zakrywającej usta i nos. Obowiązuje również zakaz odwiedzin gości z zewnątrz w zakładzie produkcyjnym. Konspol prowadzi także ciągłą prewencyjną akcję informacyjną o COVID-19.

Problemy mogą wstrząsnąć branżą

Dodajmy, że wydajność zakładu w Nowym Sączu to ok 4 tys. ton wyrobów gotowych miesięcznie. W obecnej ofercie firmy znajduje się ponad 100 produktów we wszystkich asortymentach m.in.: mięso świeże z kurczaka, wędliny, pasztety, parówki, kiełbasy, dania gotowe, kiełbasy cienkie, wyroby grillowe, wędliny Light, produkty bezglutenowe oraz pierogi. Do grona kluczowych odbiorców Konspolu zalicza się: wiele sklepów i hurtowni w całym kraju, odbiorców branży HoReCa, biznes, hotele, restauracje, sieci hiper,  supermarketów i dyskontów.
Grupa Konspol jest też poważnym eksporterem wyrobów drobiarskich do: Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwajcarii, Danii, Szwecji, Holandii, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Irlandii i Francji.
Z uwagi na powyższe, wszelkie ewentualne problemy Grupy Konspol mogą spowodować poważny, negatywny wstrząs dla całej drobiarskiej branży w Polsce i za granicą.

Hodowca Drobiu

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: GIS, Grupa Konspol.
Foto: Grupa Konspol

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników