niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Koniec chowu klatkowego od 2027 roku!

spot_img

W środę (30 czerwca) Komisja zobowiązała się do przedstawienia do 2023 r. wniosku ustawodawczego zakazującego umieszczania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich w ramach trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w ramach sztandarowej polityki żywnościowej UE, od pola do stołu.

Historyczny dzień dobrostanu zwierząt

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała: 

„Dzisiaj jest historyczny dzień dobrostanu zwierząt. Zwierzęta to czujące istoty i ponosimy moralną, społeczną odpowiedzialność za zapewnienie im godnych warunków w gospodarstwie. Jestem zdeterminowana, aby zapewnić, że UE pozostanie w czołówce zakresu dobrostanu zwierząt na arenie światowej i że spełnimy oczekiwania społeczne.”

Potwierdziła, że Komisja zamierza pracować nad wejściem w życie proponowanych przepisów od 2027 r., z zastrzeżeniem niezbędnych ocen skutków i okresów stopniowego wycofywania.

Pamiętając o zwierzętach nie możemy zapomnieć o rolnikach

Decyzję KE postanowił skomentować na twitterze Janusz Wojciechowski komisarz ds. Rolnictwa

„Jakiekolwiek zmiany zostaną podjęte, będą musiały zapewnić odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty.”

„Musimy również upewnić się, że importowane produkty zwierzęce zostały wyprodukowane zgodnie z tymi samymi normami dobrostanu zwierząt, które są stosowane przez rolników w UE i które są akceptowane przez naszych obywateli”-dodał.

Równolegle do prawodawstwa Komisja będzie poszukiwać konkretnych środków wspierających w kluczowych powiązanych obszarach polityki. W szczególności nowa Wspólna Polityka Rolna zapewni wsparcie finansowe i zachęty – takie jak nowy instrument ekoprogramów – aby pomóc rolnikom przestawić się na obiekty bardziej przyjazne zwierzętom zgodnie z nowymi normami. Możliwe będzie również wykorzystanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz Instrumentu Odbudowy i Odporności, aby wesprzeć rolników w adaptacji do systemów bezklatkowych.

Co z oceną skutków?

Ponieważ zaprzestanie stosowania klatek będzie wymagało zmian w obecnych systemach rolniczych, Komisja rozważy społeczno-ekonomiczne i środowiskowe skutki środków, które mają zostać wprowadzone, oraz korzyści dla dobrostanu zwierząt w ocenie skutków, która ma zostać ukończona przed końcem 2022 r. W związku z tym konsultacje publiczne zostaną przeprowadzone najpóźniej na początku 2022 r.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x