czwartek, 22 lutego, 2024

1 procent za środki ochrony roślin. Czy zapłacą za to rolnicy?

spot_img

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych skierowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy oficjalny sprzeciw wobec planów nałożenia opłaty w wysokości 1% wartości wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin, z przeznaczeniem na promocję rolnictwa ekologicznego. Branżowcy domagają się wycofania powyższego zapisu.

Koszty poniosą rolnicy?

Zdaniem FBZPR nałożenie opłaty na podmioty wprowadzające środki ochrony roślin do obrotu spowoduje wzrost ich ceny, a finalnie koszty te poniosą rolnicy.

– Naszym zdaniem rozwój rolnictwa ekologicznego jest potrzebny, ale nie może on odbywać się kosztem rolnictwa konwencjonalnego – powiedział Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. – Dotowanie jednego sektora produkcji kosztem innego jest też niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji, a wprowadzenie dodatkowych opłat przyczyni się do zmniejszenia dochodów gospodarstw, które przecież mocno ucierpiały w ostatnim czasie z powodu zawirowań rynkowych wynikających z epidemii koronawirusa. Dodam, że w niedalekiej przyszłości będą się one musiały zmierzyć również z wyzwaniami unijnej strategii „Od pola do stołu”.

Brak uzasadnienia zmian

Prezes Marian Sikora zwraca też uwagę na bezzasadne w opinii związkowców stwierdzenia zawarte w tzw. Ocenach Skutków Regulacji przesłanej do konsultacji społecznych Ustawy o rolnictwie ekologicznym, w których to przeczytać można, że: „Postanowienia „Zielonego Ładu” w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz redukcji stosowania środków do produkcji ogólnie, wymagają przyjęcia rozwiązań zwiększających popyt na produkty ekologiczne oraz redukujących stosowanie środków do produkcji […]. Zwiększenie obciążeń związanych ze stosowaniem środków ochrony roślin obniży ich wykorzystanie co dodatkowo ułatwi osiągnięcie celów tej strategii”.

Nie ma żadnych wyliczeń!

W opinii Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych stwierdzenie takie nie ma uzasadnienia i nie poparto go żadnymi wyliczeniami.

– Przy tej okazji pragniemy podkreślić, że środki ochrony roślin przeznaczone są do ochrony przed organizmami szkodliwymi, a rolnicy stosują je w uzasadnionych i określonych przypadkach – stwierdza Prezes Sikora. – W obliczu wprowadzania w życie założeń Europejskiego Zielonego Ładu nakładanie dodatkowych opłat mających na celu poprawę sytuacji tylko gospodarstw ekologicznych, kosztem pozostałych producentów rolnych z pewnością nie przyniesie korzyści.

Oficjalne pismo w tej sprawie FBZPR skierował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy w dniu wczorajszym (30 czerwca br.). Teraz odpowiedź należy do szefa resortu rolnictwa. 

Źródło: FBZPR
Foto: Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x