niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Kiedy wysiać kukurydzę?

spot_img

Dookoła trwa prawdziwy festiwal kwitnienia. Czas na siew kukurydzy zbliża się wielkimi krokami. Aby otrzymać satysfakcjonujący plon istotne jest w jakich warunkach podejmiemy się siewu. Temperatura gleby, jej właściwa struktura oraz głębokość siewu – to najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę – mówi Jarosław Żurek, agronom Corteva Agriscience.

Optymalna temperatura gleby do siewu kukurydzy

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o terminie siewu kukurydzy jest temperatura gleby. Średnia, dobowa temperatura na głębokości siewu, optymalna dla nasion kukurydzy powinna wynosić w przypadku

  • typu flint – około 8 stopni, 
  • typu dent – 10-12 stopni 

Jest to bardzo ważny parametr, który limituje obsadę na hektarze. Pozwala na bezpieczne wschody i rozwój roślin w początkowej fazie wegetacji. Aby określić temperaturę gleby najlepiej jest skorzystać z aplikacji pogodowej lub z prostego termometru analogowego doglebowego. Obecnie najkorzystniejsze warunki do siewu panują w zachodniej Polsce, gdzie średnie dobowe temperatury wahają się w przedziale 9,5 do 10 stopni Celsjusza. W centrum kraju jest to 9 stopni, a na wschodzie 8-8,5 stopnia. 

Struktura gleby przy siewie kukurydzy

Kolejnym ważnym elementem o którym należy pamiętać jest zadbanie o właściwą strukturę gleby. Ta właściwa warstwa gleby to spulchniona warstwa siewna i zagęszczony głębszy profil. Czyli prowokujemy glebę do podsiąkania wody. To bardzo ważne, żeby powierzchnia była bez brył, ponieważ nasiona w glebie muszą być odpowiednio zakleszczone, żeby zapewnić im komfortowe, późniejsze wschody.

Na jakiej głębokości siać kukurydzę?

Kolejnym ważnym parametrem jest głębokość siewu. Jest to istotne ze względu na odpowiedni dostęp wody. Pamiętajmy, że im głębiej, tym chłodniej, więc warunki do wschodów są mniej korzystne. Kukurydze siejemy:

  • 4-5 cm na glebach ciężkich, o zwartym profilu,
  • 6-7 cm na glebach lekkich.

WAŻNE! Nie należy aplikować nawozów typu mocznik w czasie siewów, ponieważ niesie to ze sobą duże ryzyko zasolenia gleby tzw. suszy fizjologicznej, która bardzo ogranicza wschody.

To najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę. Już za kilkanaście dni będzie można przystąpić do siewu kukurydzy oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli. Jak wasze nastroje przed? Nie możecie się doczekać? Dajcie znać w komentarzu!

autor: Jarosław Żurek – agronom Corteva Agriscience

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x