sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kiedy rolnik będzie mógł zarobić?

spot_img

Wzrasta liczba domów i budynków gospodarskich na wsiach, które pokryto charakterystycznymi panelami. Powstają również fotowoltaiczne farmy z których prąd wykorzystywany jest do zasilania urządzeń. Można także pozyskiwać na ten cel dotacje. Teraz natomiast pojawia się szansa na odpłatną sprzedaż nadwyżek prądu z ogniw do krajowej sieci energetycznej. Gdyby się tak stało, to rolnicy posiadający ogniwa mogliby także na tym zarobić.   

Nadzieja w Ministerstwie Klimatu

O postępach w tej sprawie świadczy treść pisma Ministerstwa Klimatu i Środowiska z dnia 19 kwietnia 2021 r. w którym zapisano:  „Należy wskazać, że jednym z głównych komponentów prowadzonych prac jest umożliwienie korzystania z energetyki prosumenckiej (pojęcie ekonomiczne określające jednoczesnego producenta i konsumenta – przyp. Red.), grupom odbiorców energii nie mającym dotychczas takiej możliwości. Jednocześnie analizowana jest możliwość zmiany współczynników rozliczeń energii. Zmiany w zakresie praw i obowiązków prosumentów będą podążać w kierunku wprowadzenia możliwości sprzedaży przez nich energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii. Jest to zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. RED II). Wypracowane rozwiązania zostaną poddane szerokim konsultacjom publicznym po przygotowaniu ostatecznej wersji projektu ustawy.”

Kiedy będzie ustawa? 

I choć Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie informuje o możliwym terminie przygotowania i przyjęcia powyższej ustawy, to zielone światło dla sprzedaży nadwyżek prądu z ogniw samo w sobie jest już postępem. Szczególnie, że zbliża się czas wprowadzenia nowego Europejskiego Zielonego Ładu, a zgodnie z jego założeniami inwestycje w zieloną energię zyskają dalsze wsparcie i preferencje.  

Dodajmy, że pismo MKiŚ to odpowiedź na oficjalne pytanie Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie. Natomiast w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzone są prace analityczno-koncepcyjne mające na celu modyfikację dotychczasowego modelu działania i przepisów. 

Źródła: MKiŚ, KRIR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x