środa, 28 lutego, 2024

Czy nastąpi upadek drobiarstwa?

spot_img

W miarę rozwoju tegorocznej gigantycznej fali grypy ptaków (HPAI), przez którą hodowcy ponoszą ogromne straty, paląca staje się kwestia uporządkowania spraw związanych z odszkodowaniami za likwidowane fermy. Nie tak dawno pisaliśmy o postulatach Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia i ugrupowania parlamentarnego Lewica, które domagają się m.in. ustawowego, jasnego  uregulowania problemu. Teraz głos w sprawie zabrali hodowcy drobiu zrzeszeni w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz. 

Blokują Powiatowi Lekarze?

– Sytuacja jest dramatyczna. Tracimy dziesiątki tysięcy sztuk drobiu. Likwidowane są całe fermy, a niektórzy Powiatowi Lekarze Weterynarii nie kończą postępowań administracyjnych prowadzonych przy likwidacji ognisk HPAI – mówi Katarzyna Gawrońska, Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. – Skutek jest taki, że nie wydają oni hodowcom decyzji o przyznaniu odszkodowań. Domyślamy się, że ma to na celu ochronę budżetu państwa. Jednak takie działanie może mieć bardzo złe następstwa.

Zagrożone bezpieczeństwo kraju

KIPDIP stoi na stanowisku, że bez szybkiej wypłaty odszkodowań odbudowa polskiego potencjału drobiarskiego nie będzie możliwa. Poważnie ucierpi na tym bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Brak odszkodowań i innych środków wsparcia dla hodowców zmusi wielu rolników do rezygnacji z działalności. Pociągnie to za sobą kryzys i upadłość firm świadczących usługi dla branży. Ucierpią również odbiorcy produktów, a zmniejszona podaż sprawi, że ceny produktów drobiowych i jaj drastycznie poszybują w górę. 

Źle pojęty interes państwa

– Sztuczne odwlekanie wydania decyzji o odszkodowaniu jest tylko pozornie korzystne dla skarbu państwa, ponieważ odszkodowanie i tak trzeba będzie w końcu zapłacić – wyjaśnia Dyrektor Katarzyna Gawrońska. –  Gorsze jest jednak to, że na opóźnianej decyzji gospodarka kraju straci podwójnie: poprzez wyższą inflację oraz na skutek obniżenia potencjału branży drobiarskiej, o kosztach konsumenckich nie wspominając. Mało tego, zwlekanie z odszkodowaniami niepotrzebnie przedłuży obecny kryzys na kolejne miesiące.

Wady administracyjnych postępowań 

Dodajmy, że wypłata odszkodowań przy likwidacji ognisk HPAI przez państwo wynika z zapisów Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Hodowcom przysługuje więc pomoc w wysokości wartości rynkowej poniesionych strat. Konieczne jest jednak przeprowadzenie administracyjnego postępowania, które niestety w praktyce może być spowalniane. 

Źródło: KIPDIP
Foto: Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kinia
Kinia
2 lat temu

Z jakiej daty wartisc rynkowa?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x