poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

KE zamierza przedłużyć bezcłowy handel z Ukrainą

spot_img

Komisja Europejska przygotowuje projekt uchwały, która przedłuży bezcłowy handel z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Dzieje się tak pomimo protestów sąsiadów Ukrainy. Poinformował o tym Minister Rolnictwa Czesław Siekierski.

Nie KE dla kontyngentów eksportowych

„Problem negatywnych skutków importu z Ukrainy staje się coraz bardziej zauważalny w Europie Zachodniej i dotyczy szerszej gamy towarów, nie tylko zboża. Francja, Austria i Niemcy mówią o zagrożeniach dla swoich rynków zbóż, drobiu, owoców i cukru. Kraje te mówią m.in. o konieczności przywrócenia kontyngentów taryfowych, które obecnie są zawieszone na mocy przepisów UE. Polska popiera te żądania i zwracaliśmy się do Komisji Europejskiej o przywrócenie kontyngentów taryfowych na niektóre produkty wrażliwe, ale Komisja Europejska odrzuciła tę propozycję” – powiedział minister.

Polska domaga się wprowadzenia mechanizmów ochronnych

Ministerstwo zaproponuje dodanie do uchwały Komisji Europejskiej nowego mechanizmu ochronnego, który przewiduje stosowanie ograniczeń regionalnych „jeśli problem rynkowy dotyczy nie całej Unii Europejskiej, a jednego kraju lub regionu”.

Dodał, że Polska rozważa także zaproponowany przez Ukrainę mechanizm licencjonowania eksportu produktów rolnych. Takie rozwiązanie, gdyby uzyskało poparcie Komisji Europejskiej, mogłoby być dla Polski akceptowalne – powiedział minister.

Polska oczekuje, że część działań w celu rozwoju infrastruktury tranzytowej będzie finansowana przez UE

Według Siekierskiego w Polsce istnieje wola polityczna rozwoju infrastruktury tranzytowej dla eksportu ukraińskich produktów.

„Będziemy pracować nad rozwojem infrastruktury portowej. Niestety, w przeszłości nie było zbyt wielu znaczących działań w tym obszarze. Dlatego, aby usprawnić tranzyt surowców rolnych z Ukrainy, będziemy musieli współpracować z innymi ministerstwami w celu rozwoju infrastruktury portowej, kolejowej i magazynowej” – powiedział minister.

Źródło: ukragroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
1 miesiąc temu

No cóż… Określenie – blokada granicy UA-PL będzie bardzo „modnym” w tym roku🤨

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x