piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

KE wyda 2 mln euro na badania przybliżające nas do produkcji wołowiny z próbówki

Komisja Europejska przyznała dotację holenderskim firmom spożywczym Nutreco i Mosa Meat na realizację projektu naukowego dotyczącego uprawy sztucznej wołowiny w warunkach laboratoryjnych – informuje wegconomist .com. Wspólny projekt „Feed for Meat” zajął pierwsze miejsce w programie, do którego wpłynęło ponad 60 wniosków o dofinansowanie. Wsparcie zostało przyznane na badania i rozwój w zakresie obniżenia kosztów nośników stosowanych w hodowli komórkowej, najdroższego etapu w procesie hodowli wołowiny.

Autorzy projektu mają nadzieję, że jeśli projekt zostanie pomyślnie wdrożony, pozwoli on rolnictwu komórkowemu na rezygnację z produktów wyższej jakości, które są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym na rzecz znacznie tańszych produktów ubocznych produkcji pasz i żywności. Obniżka kosztów rzędu 100 razy sprawi, że ten sposób hodowli mięsa stanie się opłacalny.

„Kiedy komórki zostaną pobrane od zdrowego żywego zwierzęcia, umieszcza się je w dużym zbiorniku z pożywką ze stali nierdzewnej, do czasu aż przestaną się dzielić i rosnąć. Ponadto podczas wzrostu komórek dodawane są czynniki wzrostu (białka stymulujące wzrost komórek). Cały proces trwa od dwóch do trzech tygodni, w zależności od rodzaju produkowanego mięsa ”- powiedział Peter Werthrath, współzałożyciel Mosa Meat.

Obie holenderskie firmy dążą do osiągnięcia najwyższych plonów przy najmniejszym wpływie na środowisko. Analiza cyklu życia pokazuje, że wołowina hodowana w ten sposób powoduje o 92% mniej emisji gazów cieplarnianych i 93%  mniej zanieczyszczenia powietrza niż przemysłowa produkcja mięsa. Uprawa mięsa w laboratorium wymaga 95% mniej ziemi i 78% mniej wody niż hodowanie zwierząt.

Andrzej Bąk
Źródło: wegconomist .com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x