piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE oczekuje zbliżonych do rekordowych zbiorów zbóż w Polsce

spot_img

Prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że tegoroczne zbiory zbóż wzrosną w Polsce o blisko 2% (0,7 mln ton) w porównaniu z 2021 i będą o 11% wyższe od średniej 5-letniej.

Oczekiwany wynik 35,31 mln ton jest zbliżony do rekordowych 35,53 mln ton z 2020 roku. Optymistyczne prognozy opierają się na wyższym niż rok temu areale zasiewów, sięgającym 7,85 mln hektarów (+3,1%  r/r).

Również zakładany plon średni (4,5 t/ha) dla wszystkich zbóż przewyższa średnią o blisko 8%, ale jest niższy niż przed rokiem (4,65 t/ha).

Prognozy KE oczekuje dużego wzrostu (r/r) powierzchni zasiewów jęczmienia, bo aż o 31%, żyta o 14% i pozostałych zbóż o blisko 20%. Odbyć się to ma kosztem mniejszego (r/r) areału pszenżyta i żyta.

Zdaniem KE zbiory pszenicy miękkiej prognozowane są na 12,58 mln ton, czyli o 0,44 mln ton powyżej ubiegłego roku i 8,3% więcej od średniej.

Drugą co do wielkości uprawą będzie kukurydza z produkcją 6,95 mln ton (o pół miliona ton poniżej ubiegłorocznego rekordu) –  wynik o 41,7% powyżej średniej.

Zbiory pszenżyta prognozowane są na 4,90 mln ton, co będzie spadkiem o 0,5 mln ton (-10,4%) w stosunku do 2021, ale wciąż 2,2% powyżej średniej.

Produkcja jęczmienia powinna sięgnąć 3,78 mln ton, czyli aż o ¼ więcej niż rok temu i 20% powyżej średniej.

Prognoza tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce:

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x