sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KE chce tymczasowych odstępstw od WPR!

spot_img

Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu i proponuje tymczasowe krótkoterminowe odstępstwo od przepisów dotyczących płodozmianu i utrzymania na gruntach ornych elementów niezwiązanych z produkcją. Chodzi konkretnie o GAEC 7 i 8. Ma to pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego w Europie, m.in. w związku z wojną na Ukrainie.

Ze względu na znaczenie norm GAEC dla celów zachowania potencjału gleby i poprawy bioróżnorodności w gospodarstwie w ramach długoterminowego zrównoważenia sektora oraz utrzymania potencjału produkcji żywności, odstępstwo jest tymczasowe, ograniczone do roku składania wniosków 2023 i ograniczone do tego, co jest ściśle niezbędne do rozwiązania problemów związanych z globalnym bezpieczeństwem żywnościowym, wynikających z rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, a zatem z wyłączeniem sadzenia roślin, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt (kukurydza i soja) – podkreśla KE.

W porównaniu z dzisiejszą produkcją uda się przywrócić produkcję o 1,5 miliona hektarów. Każda tona zbóż wyprodukowanych w UE pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Wniosek Komisji zostanie przesłany do państw członkowskich UE przed formalnym przyjęciem.

GAEC (Dobre warunki rolne i środowiskowe) to zestaw norm UE korzystnych dla klimatu i środowiska, znanych również jako warunkowość, których muszą przestrzegać wszyscy rolnicy otrzymujący płatności w ramach WPR.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x