sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Kaczyński nadal za „Piątką”?

W świąteczną niedzielę (4 kwietnia br.), w ramach spotkań  Klubów „Gazety Polskiej”, na antenie TV Republika wyemitowano rozmowę z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. 

Czy to koniec „Piątki”?

Wicepremiera Kaczyńskiego zapytano m.in. o to czy obecna sytuacja to koniec tzw. „Piątki dla zwierząt”? W odpowiedzi Jarosław Kaczyński stwierdził, że: „ubój rytualny, który jest w centrum tej sprawy, został zakazany”.

– Na obecnym etapie mamy do czynienia z bardzo skuteczną kampanią, która prowadzi do tego, że wielu, w szczególności rolników, uważa, że te zakazy, które mają być wprowadzone, czy miały być wprowadzone, będą na przykład skutkowały tym, że nie będzie można sobie zrobić rosołu z kury, własnej kury, na obiad. To oczywiście jest całkowita nieprawda, mówiąc najprościej – bzdura! – stanowczo podkreślił Prezes Jarosław Kaczyński.

Co z dobrostanem zwierząt?

Prezes PiS odniósł się też do kwestii związanych z „dobrostanem zwierząt”. W tym przypadku stwierdził, że w niedługim czasie obowiązywać zaczną dyrektywy europejskie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które i tak postawią rolników przed wyborem: przestrzeganie reguł i dopłaty. Nieprzestrzeganie. Brak dopłat. 

– Nie brońmy interesów pewnych niewielkich grup, naprawdę niewielkich, i nie blokujmy naprawdę bardzo potrzebnego procesu awansu kulturowego naszego narodu – stwierdził Jarosław Kaczyński. – Bo stosunek do zwierząt to element kultury. Czym ona wyższa, tym ten stosunek jest bardziej humanitarny. 

Co będzie dalej?

Przypomnijmy: 18 września 2020 roku po burzliwych obradach Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Następnie Senat wprowadził do niej szereg poprawek, w tym wykreślającą ograniczenia dotyczące uboju rytualnego drobiu, a także przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 1 lipca 2023 roku, a ubój rytualny do 31 grudnia 2025 roku. Jednak ostatecznie jak dotąd Sejm nie rozpatrzył poprawek Senatu.

Źródła i foto: portale: tvrepublika.pl, albicla.com, „Gazeta Polska”

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x