sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Jeszcze lepsze prognozy zbiorów dla Polski

Najnowszy raport MARS, czyli podlegającej Komisji Europejskiej jednostki monitorującej unijne  uprawy, skorygował w górę średni plon większości zbóż oraz rzepaku w Polsce (w stosunku do czerwca). Na niezmienionym poziomie pozostawiono średni plon pszenicy (4,74 t/ha) i jęczmienia ozimego (4,35 t/ha).

Oczywiście  korekty plonowania w górę przełożą się na jeszcze wyższe zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Kraj nasz wypadnie bardzo korzystnie na tle całej Unii Europejskiej.

Korekta w górę (m/m):

 • Jęczmień jary: z 3,25 do 3,37 t/ha;
 • Kukurydza: z 6,37 do 6,80 t/ha;
 • Żyto: z 2,90 do 2,98 t/ha;
 • Pszenżyto: z 3,52 do 3,57 t/ha;
 • Rzepak: z 2,77 do 2,84 t/ha.

Najnowsze prognozy dla Polski zakładają plony lepsze niż rok temu i powyżej średniej.

Polska – plony średnie w 2020 roku (prognoza z 27-go lipca):

 • Pszenica miękka (+7,3% r/r): 4,74 t/ha; 4,39 t/ha w 2019 roku i 4,49 – średnia 5-letnia;
 • Jęczmień (+4,0% r/r): 3,61 t/ha; 3,46 w 2019 roku i 3,56 – średnia 5-letnia;
 • Kukurydza (+21,0% r/r): 6,80 t/ha; 5,62 t/ha w 2019 roku i 6,09 – średnia 5-letnia;
 • Żyto (+9,4% r/r): 2,98 t/ha; 2,72 t/ha w 2019 roku i 2,77 – średnia 5-letnia;
 • Pszenżyto (+2,5% r/r): 3,57 t/ha; 3,49 t/ha w 2019 roku i 3,55 – średnia 5-letnia;
 • Rzepak i rzepik (+4,8% r/r): 2,84 t/ha; 2,71 t/ha w 2019 roku i 2,77 – średnia 5-letnia.

Prognozy plonowania pszenicy miękkiej w UE:

Prognoza plonów średnich kukurydzy w UE:

Prognozy plonowania rzepaku w UE:

Komentarz MARS dotyczący Polski :

 

Poprawione warunki wilgotności gleby ”

Obfite opady w czerwcu i lipcu poprawiły wilgotność gleby i warunki upraw w większości kraju (z wyjątkiem północnego zachodu). Wilgotność gleby dla upraw jarych była ogólnie korzystne i nastąpiła regeneracja po suchym początku sezonu. Wczesne zbiory jęczmienia ozimego i rzepaku opóźniały się z powodu deszczowej pogody. Okres przeglądowy charakteryzował się obfitością opadów atmosferycznych w większości kraju (30% powyżej średniej) z wyjątkiem regionów północno-zachodnich, gdzie opady były poniżej średniej. W rezultacie poziom wilgotności gleby był zadowalający. Opady, głównie w postaci burz, czasami z gradem i silnymi wiatrami, mogły powodować lokalne zalewanie i uszkodzenia upraw. Temperatury w okresie okres przeglądu oscylowały wokół średniej, ale skumulowane promieniowanie było poniżej średniej.
Zbiory jęczmienia i rzepaku rozpoczęły się w pierwszej dekadzie lipca, choć na ograniczonym obszarze w stosunku do zwykłego postępu, ponieważ zbiory były opóźnione z powodu deszczowej pogody.

Rzepak obecnie zyskuje dodatkowe dni na wypełnianie nasion, ale przedłużająca się deszczowa pogoda może zagrozić plonom.
Warunki pogodowe (dostateczne zaopatrzenie w wodę i umiarkowane temperatury) były ogólnie korzystne dla napełniania nasion pszenicy ozimej. Nasz model uprawy wskazuje heterogeniczne plony w regionach, powyżej średniej oczekiwane dla kilku głównych regionów produkcyjnych (np. lubelskie, kujawsko-pomorskie), natomiast niższe plony w innych regionach (np. suchy północny zachód). Warunki wilgotności gleby sprzyjały kukurydzy na ziarno. Rozwój i akumulacja biomasy i są odpowiednie dla etapu kwitnienia, który ma się rozpocząć.
Akumulacja biomasy w uprawach ziemniaków i buraków cukrowych nadrabia zaległości. Jednak negatywny wpływ suchej wiosennej pogody jest nadal widoczny na wielu polach. Dodatkowo wilgotne warunki sprzyjają chorobom grzybiczym.
Prognozy plonów pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, ziemniaka, buraków cukrowych pozostają niezmienione w porównaniu do ostatniego miesiąca (czerwca), podczas gdy prognozy plonów dla innych upraw były zwiększona ze względu na korzystne opady.

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: Komisja Europejska (Biuletyn Mars z 27-07-2020)

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników