środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jesienny termin stosowania nawozów na gruntach ornych został wydłużony

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie poinformowało, że do 30 listopada br. możliwe jest stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Dotyczy to m.in  wystąpienia suszy rolniczej, którą obserwowano w tym roku czy też nadmiernego uwilgotnienia gleby.

Przypominamy, że od lipca 2018 roku w Polsce obowiązuje „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Program ten oznacza, że rolnicy mogą dokonywać nawożenia nawozami naturalnymi wyłącznie w określonych terminach.

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada.

 

MRiRW/fot. firmowe

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników