środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Jakie innowacyjne rozwiązania możemy zastosować w gospodarstwach rolnych?

spot_img

Odnawialne źródła energii w Polsce jeszcze nie cieszą się popularnością jak w innych krajach. Obecnie dopiero wchodzimy na pokład ekologicznego pozyskiwania surowców naturalnych. Jakie m

Czy OZE potrzebują wsparcie na obszarach wiejskich?

Zdaniem Krzysztofa Dziaduszyńskiego, członka ZEP AK, w kontekście tego co dzisiaj dzieje się z energetyką w Polsce jak i w Europie szczególnie w cenach energii widać, że coraz mniej tego wsparcia jest potrzeba z uwagi na wysokie ceny na giełdzie, Wsparcie jak już musi być celowane np. na magazynowanie energii czy zarządzeniom nią na niewielkim obszarze tworząc sieci dystrybucyjnych.  

Jaki jest sam potencjał OZE na obszarach wiejskich?

Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zapytany o potencjał OZE na obszarach wiejskich odpowiedział, że jest on ogromny. Aktualnie mamy tylko 124 biogazownie natomiast potrzebujemy ich 2000 aby być samowystarczalni. Głównym problemem jest jednak brak wsadu i sprzeciw społeczeństwa jeżeli chodzi o zlokalizowanie tych biogazowni. Kluczem do porozumienia jest dialog i transparencja szczególnie, że rynek biogazu w Polsce obecnie nie istnieje a proces inwestycyjny i przygotowanie inwestycji jest obarczone tyloma ryzykami, że powstanie biogazowni wydłużone jest o kilka lat.  

Jak wykorzystać pełny potencjał wody?

O innowacyjnych technologiach z zakresu wody opowiedział Jarosław Tomalik, partner Blue Boson. Przełomem w OZE jest fizyczne modyfikowane parametrów wody. Technologia ta potrafi zmienić ciepło właściwe wody, za pomocą impulsu elektromagnetycznej które działa na wiązania wodorowej w wodzie. Wysyłana fala zużywa bardzo niewiele energii a potencjał akumulacji wody zmienia się o 12,5%.

Kolejnym elementem jest ciepło parowania. Za pomocą energii falowej w strukturze i w energetyce można doprowadzić do tego, że o 8% mniej konsumpcji energii będzie zużywane do produkcji pary. Również za pomocą struktury nie potrzeba dodawać chemii aby zmienić jej stan do użytkowania, między innymi zmieniając jej napięcie powierzchniowe. Projekty te są realizowane już w rolnictwie.

Firma Blue Boson dostarcza technologie rolnikom w celu podlewania i karmienia zwierząt. Jak deklaruje partner firmy, dzięki zadbaniu o jakość wody jesteśmy w stanie doprowadzić do wzrostu produkcji rolnej o kilka a nawet kilkanaście procent.

Własny ekosystem OZE

Obecnie w Polsce powstaje projekt farm fotowoltaicznej (140 megawatów) rozbitej na 7 kawałków. Co istotne te farmy połączone są własną siecią dystrybucyjną dzięki czemu mogą powstać spółdzielnie energetyczne. Pozwoli to na dostarczenie taniej energii do odbiorców zamieszkujących obszary miejskie. Również w ciągu następnych kilku lat, odchodzenie od wydobywania węgla brunatnego na rzecz OZE zakłada budowę farm fotowoltaicznych na terenach pokopalnianych. 

Podsumowując, rozwijamy się z każdym kolejnym dniem i już wkrótce będziemy świadkami nowej energetycznej rzeczywistości. Pozostaje tylko czekać.. 

źródło:forum-grodno.pl
zdj: EFRWP

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x