piątek, 23 lutego, 2024

Jakich cen wieprzowiny możemy spodziewać się na święta?

spot_img

Święta Bożego Narodzenia to zawsze okres wzmożonego popytu. Ostatnio na unijnych rynkach wieprzowiny panował stosunkowo stabilny trend cenowy, ale czy możemy spodziewać się wzrostu cen wieprzowiny w Polsce w okresie zbliżających się świąt?

Stabilny trend cenowy na unijnych rynkach wieprzowiny

W ostatnim tygodniu na wielu rynkach unijnych panował stosunkowo stabilny trend cenowy. Warto zwrócić uwagę na to, że z większych producentów wieprzowiny to tylko Francja i Hiszpania zdecydowały się na obniżkę cen skupu tuczników, odpowiednio o 5 i 3 eurocenty. Działając pod presją sieci handlowych, które nie akceptują podwyżek cen, obniżka ta jest oznaką silnej presji cenowej na tych rynkach.

Ożywienie rynku wieprzowiny w Niemczech

Nieco optymizmu do rynku wieprzowiny wprowadziła sytuacja w Niemczech. Na „małej giełdzie” po sześciu tygodniach bez żadnego obrotu, pojawiła się sprzedaż wszystkich wystawionych tuczników. Co ciekawe, wydarzyło się to w krótszym tygodniu ubojowym z powodu zbliżającego się święta. Może to sugerować, że presja cenowa w tym regionie zaczyna ustępować, choć nie brakuje głosów sceptycznych, które wskazują na ograniczone zasoby finansowe konsumentów i słaby handel wieprzowiną.

Perspektywy przedświąteczne na rynku wieprzowiny w Polsce

Niskie zapasy wieprzowiny na rynku unijnym w okresie przedświątecznym mogą wywołać wzrost popytu na wieprzowy żywiec rzeźny, a wpływ zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia może okazać się większy niż zazwyczaj. Jednak w Polsce, ten pozytywny scenariusz jest uzależniony od wzrostu cen żywca wieprzowego w Niemczech. W notowaniach VEZG cena u naszego zachodniego sąsiada po raz drugi z rzędu pozostaje na niezmienionym poziomie 2,10 €/kg (wbc). W kraju, tuczniki w klasie E w ostatnim tygodniu były skupowane po cenach wynoszących od 9,40 do 9,45 zł/kg, co oznacza brak zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia. 

źródło: POLPIG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x