czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Jak zadbać o trawnik w trakcie upałów?

spot_img

Długotrwale utrzymujące się wysokie temperatury i niedostatek deszczu wpływają negatywnie nie tylko na uprawy, ale również na przydomowe trawniki. Poniżej prezentujemy kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli przetrwać naszym trawnikom czas upałów. Radami podzielili się eksperci John Deere. 

  1. Podlewaj regularnie trawę – najlepiej rano

Istotne jest, aby woda przesiąkła na odpowiednią głębokość gleby w okolicach 10-15 cm., dzięki temu woda nie odparuje tak szybko. Trawnik najlepiej jest podlewać z samego rana, ewentualnie po zmierzchu. Zdecydowanie unikajmy podlewania podczas najmocniejszego nasłonecznienia, ponieważ może prowadzić to do wypalenia darni – mówi Kamil Karkowski z John Deere Polska.

  1. Systematycznie przycinaj trawę – zasada „jednej trzeciej”

 – Koszenie trawy raz w tygodniu wystarczy, aby zachowała jak najlepszy wygląd. Pamiętajmy również o tym, aby trawnika nie kosić zbyt krótko, ponieważ przy braku nawożenia, może wystąpić problem z jego prawidłowym odrostem – mówi Kamil Karkowski.

Trawnik powinno się kosić zgodnie z zasadą „jednej trzeciej”. Chodzi o to, aby skracać maksymalnie 30% wysokości.

  1. Naostrz nóż w kosiarce

Nóż kosiarki powinien być wyważony i dobrze naostrzony. Tępe ostrze strzępi trawę zamiast ucinać, co przekłada się na gorszy wygląd naszego trawnika.

  1. Pamiętaj o zasilaniu

 – Brak nawożenia może prowadzić do przebarwień oraz przerzedzenia, co sprawi, że trawnik stanie się mało atrakcyjny– radzi Kamil Karkowski.

Zasilanie trawnika powinno się wykonywać raz na miesiąc, w okresie od marca do października. Istotne jest bezwzględne stosowanie się do dawkowania zalecanego przez producenta nawozu – znajdziecie je z reguły na opakowaniu lub w ulotce. W trakcie upałów zalecane jest stosowanie nawozów niskoazotowych oraz potasu, który powoduje zwiększenie odporności trawy na suszę.

  1. Pamiętaj o swoim organizmie

Nie mniej ważnym elementem troski o trawnik jest dbanie o siebie. Podczas upałów ubierajmy odpowiedni ubiór, w tym przede wszystkim nakrycie głowy. Istotne jest również, aby wypijać odpowiednie ilości niegazowanej wody. W trakcie długotrwałej pracy na słońcu należy skórę w miejscach narażonych na oparzenia posmarować odpowiednimi kremami z filtrem.

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x