środa, 20 października, 2021
spot_img

Jak prognozy zbiorów na rynku światowym mogą wpłynąć na rynek europejski?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Notowania pszenicy stabilizują się na początku II połowy lipca, ale w trendzie wzrostowym pozostaje rzepak

Końcówka minionego tygodnia (10-17.07.2020) przyniosła korektę wcześniejszych wzrostów pszenicy za oceanem i unijnych zbóż. W konsekwencji ostatnich spadków pszenica oraz kukurydza zamknęły w Paryżu tydzień na minusie. Zysk w skali tygodnia odnotował jednak rzepak, wspierany kolejnymi maksimami w notowaniach oleju palmowego i drogą ropą. Wszystkie trzy wymienione kontrakty pozostają zdecydowanie podrożały w skali ostatniego miesiąca.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures na zboża i oleiste:

Kontrakt futures

(najbliższa seria)

Cena zamknięcia

17.07.2020

Zmiana

tygodniowa

Zmiana

miesięczna

Zmiana

roczna

Paryż – kukurydza (stary zbiór) 174,5 eur/t -1,3%

(-2,25 eur/t)

+5,3%

(+8,75 eur/t)

-2,1%

(-3,75 eur/t)

Paryż – pszenica (nowy zbiór) 184,75 eur/t -1,2%

(-2,25 eur/t)

+2,5%

(+4,5 eur/t)

+4,5%

(+8,0 eur/t)

Paryż – rzepak (nowy zbiór) 384,0 eur/t +0,2%

(+0,75 eur/t)

+2,3%

(+8,5 eur/t)

+2,5%

(+9,5 eur/t)

Winnipeg – canola (kanadyjski rzepak) 483,5 cad/t +0,8% +2,2% +8,9%
EUR/USD 1,14278 +1,1% +1,7% +1,8%
Chicago – kukurydza 131,1 usd/t -2,2% +0,9% -23,6%
Chicago – pszenica (SRW) 196,5 usd/t +0,1% +8,2% +5,8%
Chicago – soja 330,2 usd/t +0,7% +2,5% +1,8%
Chicago – śruta sojowa 315,8 usd/t -1,5% -0,5% -6,8%

 

W I dekadzie lipca notowania pszenicy rosły po obu stronach Atlantyku, ponieważ najnowsze prognozy zakładają mniejsze zbiory u kluczowych eksporterów tego zboża na świecie (UE, Rosja, USA). Połowa miesiąca przyniosła lekką korektę w dół wynikającą z rosnącej podaży nowych zbiorów na półkuli północnej. Warto pamiętać, że globalna produkcja i zapasy pszenicy oceniane są nadal na rekordowym poziomie.

Na giełdzie w Paryżu kontrakt na nowe zbiory pszenicy wyceniany jest w połowie lipca na 185 eur/t, czyli 4,5 euro wyżej niż miesiąc wcześniej. Unijna pszenica ustanawiała w lipcu swoje wielotygodniowe maksima, a kontrakt w Chicago był najdroższy od kwietnia tego roku. Wiosenna susza w Europie i w basenie Morza Czarnego negatywnie wpływa na plonowanie pszenicy ozimej w wielu krajach. Początek zbiorów przynosi olbrzymią niepewność i zróżnicowanie w wydajności. Unijne zbiory ucierpią też z powodu mniejszego areału we Francji. Wsparciem dla notowań giełdowych są także rosnące ceny eksportowe pszenicy. W połowie lipca Egipt, największy importer tego zboża na świecie, musiał zapłacić za rosyjską pszenicę aż o 8 usd/t więcej niż jeszcze tydzień wcześniej.

W Chicago zwyżki napędzane były dodatkowo zakupami spekulacyjnymi funduszy hedgingowych i pogłoskami, że Chiny obok kukurydzy i soi będą kupować także amerykańską pszenicę.

Notowaniami giełdowymi kukurydzy rządzi w lipcu pogoda

W USA pandemia koronawirusa przyniosła załamanie popytu na bioetanol produkowany z kukurydzy (30-40% zbiorów) w I połowie tego roku. Dodatkowo zapowiedź rekordowych amerykańskich zbiorów i zapasów sprawiły, że ceny kukurydzy w Chicago spadły w maju do poziomu 125 usd/t – najniżej od 4 lat. Tegoroczne zasiewy kukurydzy przebiegały w USA sprawnie, ale niskie ceny ograniczyły mocno obsiany areał. Był to, obok suchej i gorącej pogody, pretekst do wybicia notowań kukurydzy w górę w końcówce czerwca. Lipiec przyniósł poprawę pogody (niższe temperatury i więcej opadów) w pasie upraw kukurydzy, która wchodzi właśnie w kluczowy okres rozwoju. Okazuje się, że mimo mniejszego areału, nadal możliwe są bardzo duże zbiory w USA. W konsekwencji wyceny w Chicago podążają w stronę wieloletnich minimów. O dalszych zmianach na rynku kukurydzy zdecyduje przebieg pogody w kolejnych kilku tygodniach.

Wycena unijnego kontraktu na kukurydzę z nowych zbiorów (na wykresie jest stary zbiór) oscyluje wokół poziomu 170 eur/t już od połowy lutego. Dopiero przełom czerwca i lipca przyniósł wybicie w górę o kilkanaście euro, a następnie powrót w stronę wielomiesięcznej średniej (analogicznie jak w Chicago). Unijne zbiory kukurydzy powinny być w tym roku wyjątkowo dobre, a nasz sąsiad – Ukraina ma szansę zaliczyć nowy rekord. Stąd też nie będzie problemów z podażą tego zboża. Ewentualnym wsparciem dla cen kukurydzy mogą być problemy pogodowe.

Unijny rzepak ustanawia w połowie lipca pięciomiesięczne maksima

Luty i marzec przyniósł głębokie przeceny nasion rzepaku wynikające z załamania się popytu na paliwa, w tym na biopaliwa. Światowa pandemia koronawirusa sprawiła, że w Paryżu wycena kontraktu spadła w pobliże 340 eur/t w połowie marca. W kwietniu ceny rzepaku wróciły do trendu wzrostowego, który pozwolił na odrobienie większości wcześniejszych strat i wyniósł notowania giełdowe nasion w pobliże 385 eur/t w połowie lipca. Oznacza to poziom cen nienotowany od 5 miesięcy. Zwyżki na rynku rzepaku są konsekwencją zapowiedzi fatalnej produkcji nasion w UE w tym roku. Ostatnie prognozy wskazują, że zbiory rzepaku w UE wyniosą tylko 16,8 mln ton i będą najniższa od 2006 roku. Kontrakt na rzepak naśladuje też rosnące ceny olejów roślinnych (głównie palmowego), które odbiły w górę śladem ropy. Importowany do UE olej palmowy stanowi blisko 30% całej konsumpcji olejów roślinnych.

 

 

Lipcowe prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA)

Prognoza globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2020/21 została obniżona o 4,1 mln ton (od czerwca), do nadal rekordowych 769,3 mln ton. Jednocześnie dzięki mniejszej (m/m) konsumpcji (751,6 mln ton) obniżono o 1,3 mln ton, do ciągle rekordowych 314,8 mln ton, oczekiwane zapasy na koniec tego sezonu. Warto zauważyć, że gorsze prognozy zbiorów (m/m) dotyczą kilku głównych eksporterów (UE, USA i Rosji). USDA podniósł (o 1,5 mln ton do 38 mln ton) unijny eksport pszenicy w minionym już sezonie 2019/20. Stąd też UE weszła w nowy sezon z mniejszymi zapasami niż szacowano w czerwcu. Unijna produkcja pszenicy w tym roku została obniżona do 139,5 mln ton (141 mln ton w czerwcu) w porównaniu do 154,9 mln ton rok temu.

Światowe zbiory kukurydzy w sezonie 2020/21 obniżono aż o 25,3 mln ton (w porównaniu z czerwcem) do 1,163 mld ton. Cięcie dotyczyło USA i było konsekwencją dużo mniejszego niż zakładano wcześniej areału upraw. Globalna konsumpcja (1,160 mld ton) została lekko skorygowana w dół i będzie mniejsza od produkcji. Stąd zapasy na koniec sezonu powinny lekko wzrosnąć rok do roku.  Unijna produkcja kukurydzy oceniana jest na wysokim poziomie 68,3 mln ton.

Światowa produkcja soi w nowym sezonie prognozowana jest na 362,5 mln ton (-0,3 mln ton od czerwca), z rekordem w Brazylii (131 mln ton). Światowa konsumpcja soi powinna sięgnąć rekordowe 363,6 mln ton i przewyższy minimalnie produkcję. Doprowadzi to do zmniejszenia o 5% (r/r) zapasów soi na koniec sezonu 2020/21.

Światowe zbiory rzepaku oceniane są na 69,8 mln ton (-1 mln ton od czerwca) i powinny być wyższe o prawie 2 mln ton niż w sezonie 2019/20. Produkcja nasion w UE została oszacowana na 16,80 mln ton (bez zmian od czerwca), czyli nieco poniżej katastrofalnego 2019 roku. Unijny import rzepaku powinien wzrosnąć do rekordowych 6 mln ton.

 

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT,  USDA, KE

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły