sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami – lada moment startuje nabór

spot_img

Już niedługo, bo 3 marca 2023 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpocznie nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020. Wnioskodawcy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.

Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami - lada moment startuje nabór
zdj: Archiwum AP

Większy limit pomocy i nie tylko

Limit pomocy wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Wcześniej maksymalna kwota wsparcia wynosiła 100 tys. złotych. Modyfikacja dotyczy także sposobu rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych. W tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. Natomiast pozostałe inwestycje będą refundowane, jak dotychczas. Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik – 60 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Otrzymaną pomoc będzie można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Wsparciu będzie podlegał również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

O dofinansowanie będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. Należy jednak zaznaczyć, że właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior nie będą mogli starać się o wsparcie.

W ramach szóstego już naboru wniosków o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 2014-2020, ARiMR przyjmować będzie dokumenty przez miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 roku. Wnioski będzie można składać osobiście w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR lub za pośrednictwem poczty, a także przez skrzynkę podawczą ePUAP.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x