czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Inflacja w Polsce ustanowiła we wrześniu nowy rekord

spot_img

W Polsce inflacja we wrześniu przyspieszyła do 17,2 proc. w skali roku z 16,1 proc. w sierpniu – podał w piątek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. Jest to najwyższy poziom inflacji od lutego 1977 roku. Średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost inflacji do 16,5 proc.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc.

Najszybciej drożały w ciągu roku nośniki energii, szcególnie opał. Ich ceny wzrosły o 44,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 40,3 proc. w sierpniu.

Ceny żywności szły w górę szybciej od ogólnego wskaźnika inflacji, a ich wzrost wyniósł 19,3 proc. w skali roku po zwyżce o 17,5 proc. w sierpniu (r/r). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny żywności wzrosły o 1,7 proc.

Dane na temat rosnących cen są analizowane przez Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła w październiku 2021 r. walkę z inflacją poprzez rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Od tamtego czasu stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1 proc. do 7,25 proc. (stopa lpmbardowa), co przełożyło się na wzrost kosztów pieniądza, ale też oprocentowania lokat.

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x