środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Inflacja w Polsce ustanowiła w październiku nowy rekord

spot_img

W Polsce inflacja w październiku przyspieszyła do 17,9 proc. w skali roku z 17,2 proc. we wrześniu – podał w poniedziałek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach. Jest to najwyższy poziom inflacji od grudnia 1996 roku. Średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost inflacji do 18 proc.

Inflacja w Polsce ustanowiła w sierpniu nowy rekord

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8 proc.

Najszybciej drożały w ciągu roku nośniki energii, szczególnie opał. Ich ceny wzrosły o 42 proc. rok do roku, po zwyżce o 44,2 proc. we wrześniu.

Ceny żywności szły w górę szybciej od ogólnego wskaźnika inflacji, a ich wzrost wyniósł 22 proc. w skali roku po zwyżce o 17,5 proc. w sierpniu (r/r). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny żywności wzrosły o 2,7 proc. Nie sprawdziły się zapowiedzi przedstawicieli NBP dotyczące szczytu inflacji tej jesieni.

Aktualne prognozy przesunęły ten moment na grudzień lub pierwsze dwa miesiące 2023 r. Skala wzrostu inflacji na początku przyszłego roku jest uzależniona od kilku czynników, np. cen surowców, w tym cen ropy naftowej, i kursu walutowego przekładających się na ceny paliw.

Inflacja w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x