wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

„Tworzymy postęp w rolnictwie” – HR Strzelce otwiera nowy oddział

spot_img

Głównym celem Hodowli Roślin Strzelce jest skuteczne wdrażanie postępu hodowlanego w rzepaku i zbożach oraz propagowanie nowoczesnych metod hodowli w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki krajowej i światowej.

26.05. b.r. odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu laboratoryjno-hodowlanego z pomieszczeniami magazynowymi w Borowie, należącego do HR Strzelce. Nowe miejsce ma służyć dobru firmy, ale przede wszystkim dobru pracowników – podkreślał Prezes spółki Wojciech Błaszczak.

Oddział Borowo gospodaruje na 628,93 ha gruntów, tutaj prowadzone są prace nad pszenżytem ozimym i rzepakiem ozimym.

Inwestycje w nowe technologie mają ogromny wpływ na większą ilość rejestrowanych odmian

Na modernizację kompleksu przeznaczono 7 mln zł. Goście spotkania mieli okazję zobaczyć poszczególne miejsca całego kompleksu: budynek administracyjny z laboratorium, fitotron, magazyn i pomieszczenia techniczne do czyszczenia materiału siewnego, punkt sprzedaży nasion, szklarnia.

Szklarnia hodowlana o powierzchni 615m², składająca się z 6 pomieszczeń sterowanych komputerem niezależnie, w każdym pomieszczeniu można ustawić różny klimat.

Inwestycja w szklarnię i w laboratorium pozwalają zwiększyć efektywność naszej pracy przez skrócenie procesu hodowli. Można powiedzieć, że HR Strzelce to najbardziej efektywna firma na rynku nasiennym w Polsce. Bardzo ważną rolę odgrywa też wizja wybiegania w przód, patrzenia na potrzeby rynku w kolejnych latach – mówił dyrektor marketingu Marek Luty. Majątek spółki od jej powstania od roku 2000 wzrósł prawie 2,5 krotnie.

Zgrany team = osiągnięcia

Warto nadmienić, że przeprowadzona modernizacja kompleksu w Borowie pozytywnie wpłynęła na lepszą, bardziej efektywną współpracę pomiędzy pracownikami laboratorium a hodowcami, ponieważ wcześniej każdy obiekt znajdował się w różnych miejscach.

Od 2000 r. w Borowie wyhodowano 15 odmian rzepaku, w tym pierwszą mieszańcową Poznaniak F1. Najnowsze odmiany tego gatunku to Neon F1 oraz odmiany liniowe: Gemini, Kepler i Uniwersum – dodał Marek Luty. Obecnie we wszystkich zakładach HR STRZELCE jest prowadzona praca na 12 gatunkach hodowlanych, realizowana przez zespół 35 hodowców. Ilość zarejestrowanych odmian to 195 w kraju i 61 za granicą. Dzięki wydajności w otrzymywaniu podwojonych haploidów na światowym poziomie cykl hodowlany roślin można skrócić o połowę.

Galeria zdjęć

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x