środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

HPAI powrócił. 220 tysięcy kur w opolskim musi zostać zutylizowane

spot_img

Niestety zaledwie miesiąc po uzyskaniu statusu kraju wolnego od HPAI, w Fałkowicach w woj. opolskim zostało potwierdzone nowe ognisko grypy ptaków. Wirus zaatakował duże gospodarstwo utrzymujące ok. 220 tys. kur niosek. Polscy producenci drobiu znów będą musieli się zmierzyć z dużymi ograniczeniami eksportowymi.

HPAI powrócił. 220 tysięcy kur w woj. opolskim musi zostać zutylizowane
zdj: Archiwum AP

Grypa ptaków w dużym gospodarstwie w woj. opolskim

O możliwym rychłym powrocie HPAI świadczył przypadek potwierdzenia wirusa u padłych łabędzi w okolicach Świecia (woj. kujawsko-pomorskie) na początku grudnia. Niewiele dni po tym zdarzeniu, w środę 7 grudnia 2022 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o ognisku grypy ptaków u drobiu. Do zdarzenia doszło we wsi Fałkowice w województwie opolskim (gmina Pokój, powiat namysłowski). Wirus zaatakował ogromne gospodarstwo liczące 219 379 sztuk kur niosek. HPAI doprowadził do śmierci blisko 3 tys. kur. Zgodnie z obowiązującymi normami reszta stada musi zostać wybita i zutylizowana w ramach zwalczania grypy ptaków. Od początku roku jest to 36 ognisko grypy ptaków u drobiu. Ostatnie ognisko wystąpiło 21 września w powiecie łęczyckim w gospodarstwie hodującym różne gatunki drobiu.

Wszelkie informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2022 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE można sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii

źródło: WET GIW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
1 rok temu

Tak się kończy podawanie pszenicy z Ukrainy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x