czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Gospodarstwa rolne znikają w zatrważającym tempie. Spada też liczba młodych rolników

spot_img

Gospodarstwa rolne znikają w zatrważającym tempie. Pomiędzy 2010, a 2020 r. liczba gospodarstw rolnych w krajach UE zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln. To tak, jakby każdego dnia znikało ponad 800 gospodarstw rolnych. Niestety nic nie zapowiada, aby ten trend miał się zmienić

Gospodarstwa rolne znikają w zatrważającym tempie. Spada też liczba młodych rolników
zdj:Archiwum AP

W ciągu dziesięciu lat liczba gospodarstw rolnych zmalała o 25 proc.

Smutne dane dot. sytuacji w rolnictwie przedstawił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Zaprezentowane przez Wojciechowskiego dane pochodzą z nieopublikowanego jeszcze unijnego raportu na temat wyników powszechnych spisów rolnych we wszystkich krajach UE. Jak z nich wynika, w ciągu dziesięciu lat ich liczba zmalała o 25 proc. W ciągu dekady w Europie przestało istnieć 3 mln gospodarstw rolnych. W 2010 r. było ich 12 mln, natomiast w 2020 już tylko 9 mln. To oznacza, że każdego dnia tracimy 800 gospodarstw rolnych” – powiedział Wojciechowski. – „Zjawisko to jest oczywiście zróżnicowane regionalnie, ale z wyjątkiem Czech we wszystkich krajach Unii liczba gospodarstw rolnych zmniejsza się” – dodał.

Od 2010 nastąpił 7% spadek produkcji zwierzęcej

Z przedstawionych przez Wojciechowskiego danych wynika również, że produkcja zwierzęca zmniejszyła się w porównaniu z 2010 r. o 7 proc., natomiast powierzchnia gruntów uprawnych zmalała o 1 proc.

„1 proc. może się wydawać niewiele, jednak w liczbach bezwzględnych, stanowi 1,5 mln hektarów wyłączonych z produkcji rolnej” — podkreślił Wojciechowski.

Wojciechowski: Europejska wieś się starzeje 

Komisarz zwrócił również uwagę, że jednym z najpoważniejszych problemów dotykających obszary wiejskie jest depopulacja. W odniesieniu zaś do samego rolnictwa – niski poziom wymiany pokoleniowej. Średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat.

Rolnicy potrzebują większego bezpieczeństwa ekonomicznego. Dziś młodzi ludzie nie chcą przejmować gospodarstw, ponieważ postrzegają rolnictwo jako zajęcie, niosące ze sobą bardzo duże ryzyko ekonomiczne” — wskazał Wojciechowski.

UE nie musi się obawiać kryzysu żywnościowego?

Unia Europejska jest największym na świecie eksporterem żywności. Wartość tego eksportu wynosi około 184 mld euro rocznie. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, taka wielkość hodowli i produkcji rolnej jest wystarczającą gwarancją, aby kraje UE nie obawiały się kryzysu żywnościowego. Należy przy tym zauważyć, że trend odchodzenia od rolnictwa nie hamuje. Jeśli nadal będzie postępował za kolejną dekadę możemy zmierzyć się poważnymi problemami z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x