sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

GUS zapowiada rekordowe zbiory pszenicy i rzepaku

spot_img

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami w 2022 r. jest o około 7 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi 5,9 mln ha, w tym pszenicy ponad 2,5 mln ha. Jednak plony (efektywność z jednego hektara) zbóż podstawowych z mieszankami oceniono na poziomie o 6 proc. wyższym, niż w roku ubiegłym. GUS oszacował wzrost plonów wszystkich zbóż podstawowych, z tego w największym stopniu w przypadku żyta (+9 proc. r/r), pszenżyta jarego (+7 proc.) oraz pszenicy jarej i pszenżyta ozimego (po +5 proc.).

Zdaniem GUS zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy, gryki i prosa) mogą wynieść 26,6 mln ton – o 1 proc. mniej niż w 2021 r.

Produkcja pszenicy osiągnie rekordowy poziom – 13 mln ton, o blisko 8 proc. wyższy niż w poprzednim roku.

Mniejsze od ubiegłorocznych będą zbiory niektórych zbóż (głównie jarych), w tym m.in. żyta (o 5 proc.), owasa (o 8 proc.) i jęczmienia jarego (o 19 proc.).

Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 3,6 mln t, tj. o około 12% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż, rzepaku i rzepiku ogółem w latach 2010-2022

Andrzej Bąk
Źródło: GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x