piątek, 2 czerwca, 2023

Grypa ptaków HPAI

spot_img

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął rozprowadzanie „Deklaracji strat w związku z wystąpieniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)”. To informacja ważna dla producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ponieśli z tego tytułu straty. Będzie to podstawa do określenia możliwej pomocy.

Kto otrzyma deklarację?

Deklaracje strat będą przesłane przez KOWR listami  poleconymi. Trafią one do producentów drobiu, którzy w okresie występowania w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), czyli od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku,prowadzili gospodarstwa:

– w zakresie działalności nadzorowanej, o której mowa w art. 1  pkt  1  lit. h  lub  lit. n ustawy z  dnia  11  marca  2004  r.  o  ochronie  zdrowia  zwierząt  oraz zwalczaniu  chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2020 r. poz. 1421),

– które znajdowały się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wyznaczonym w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, oraz

– ponieśli z tego tytułu straty, z zastrzeżeniem, że nie ubiegają się albo nie przyznano im wsparcia z budżetu państwa, ubezpieczenia lub budżetu Unii Europejskiej oraz w stosunku do których powiatowy lekarz weterynarii, na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nie wydał nakazu, w drodze decyzji, zabicia lub uboju drobiu oraz nie zakazał utrzymywania w gospodarstwie drobiu.

Składanie do 11 października

Deklarację strat wraz z załącznikami należy złożyć w terminie do 11 października 2021 roku. Dokumenty przyjmują  Oddziały Terenowe KOWR, właściwe ze względu na adres lokalizacji stada, którego dotyczy Deklaracja. Deklarację z załącznikami można złożyć bezpośrednio, listownie, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, za pośrednictwem poczty elektronicznej jako skan (format PDF) na adresy e-mail poszczególnych OT KOWR, dostępne na stronie KOWR. 

Dodatkowe informacje o Deklaracjach strat, załącznikach, sposobie ich wypełniania i składania, można uzyskać w Oddziałach Terenowych KOWR, na stronie Krajowego Ośrodka, w Centrali KOWR. Pytania można też zadawać za pośrednictwem adresu e-mail: sekretariat_dir@kowr.gov.pl, a także dzwoniąc, pod nr telefonu: 22 376 71 09.

Źródło: KOWR 
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x