piątek, 23 lutego, 2024

Dokarmianie rzepaku borem

spot_img

Z uwagi na dobrą passę – rekordowo wysokie ceny nasion, zainteresowanie uprawą rzepaku  jest duże. Trwają siewy. Należy pamiętać, iż plon rzepaku w znacznej mierze formowany jest na początku wegetacji – w fazie od 6-7 liści. Rozpoczyna się wtedy proces kształtowania zawiązków produktywnych z łuszczynami i zawiązków nasion w łuszczynach. Dokładne i staranne wykonanie nawożenia przedsiewnego jest kluczowym zabiegiem agrotechnicznym. Niemniej istotne jest dolistne dokarmienie plantacji w tym newralgicznym momencie. Spośród wszystkich mikroelementów w uprawie rzepaku najistotniejszy jest bor. 

Bor na rzepak – najważniejszy mikroelement w uprawie

Rzepak jest rośliną wyjątkowo wrażliwą na niedobór boru. Pierwiastek ten wspomaga i poprawia budowę systemu korzeniowego – warunkuje przezimowanie i tolerancję na okresowe niedobory wody w glebie. Jego deficyt jest przyczyną zaburzenia wzrostu i rozwoju korzenia oraz części nadziemnych roślin. Często prowadzi do powstawania zgorzeli w szyjce korzeniowej rzepaku. To powoduje jej pękanie podczas mrozów. Dodatkowo przy braku tego pierwiastka pęka skórka liści. Bor jest składnikiem ścian komórkowych. Determinuje ich wytrzymałość. Uszkodzenia spowodowane niedoborem tego mikroskładnika otwierają drogę patogenom. Już jesienią można zaobserwować pierwsze objawy deficytu boru – puste przestrzenie w szyjce korzeniowej, marszczenie się skórki. Wiosną na niedokarmionych borem plantacjach będzie można zauważyć pękanie łodyg. To doprowadzi do uszkodzenia wiązek przewodzących i słabego zaopatrzenia roślin w składniki odżywcze.

Dokarmianie rzepaku borem – co warto wiedzieć?

Bor można aplikować dolistnie w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie ten mikroelement. Jeśli zdecydujemy się na preparat wieloskładnikowy, zweryfikujmy jego zawartość. Warto wraz z borem zaopatrzyć rośliny w mangan. Jest on istotny dla prawidłowego rozwoju siewek. Stymuluje wzrost wydłużeniowy. Jego deficyt powoduje upośledzenie rozwoju systemu korzeniowego, w szczególności korzeni bocznych. Są one odpowiedzialne za pobieranie składników odżywczych oraz wody. Mangan także bierze udział w syntezie chlorofilu i metabolizmie azotu. 

Bor na rzepak z dodatkiem makroskładników

Oprócz boru i manganu w rzepaku warto zastosować również makroskładniki. W tym celu należy zdecydować się na produkt, który w swym składzie ma także azot, magnez i siarkę. Dedykowany uprawie rzepaku jest Nutribor. To wieloskładnikowy, skoncentrowany preparat borowy z dodatkiem N. Mg i S. Oprócz manganu zawiera także molibden i cynk.  Zabieg  z jego użyciem należy wykonać w fazie rozety – rośliny powinny mieć odbudowany aparat asymilacyjny. Na ogół te nawozy borowe stosuje się w fazie 4-8 liści.

Dolistne dokarmianie rzepaku borem – zabieg obligatoryjny

Zawartość boru w polskich glebach jest bardzo niska. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i wzrostu roślin rzepaku. Należy także pamiętać, iż regulując pH gleby – zwiększanie dostępności makroskładników – dochodzi do zjawiska uwsteczniania mikroelementów, w tym boru. Uzupełnienie jego niedoborów w formie dolistnego dokarmiania jest zabiegiem obligatoryjnym. Wiosną, w fazie formowania rozety trzeba powtórzyć oprysk, gdyż bor jest mało mobilny i nie zdąży przemieścić się ze starszych liści, które rzepak gubi gdy wznowi wegetację po zimie. 

Anna Rogowska

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x