poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

Gradobicie i szkody w Małopolsce. AGRO-Unia u Premiera?

spot_imgspot_img

Temat braku środków na odszkodowania dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku klęsk wywołanych zjawiskami atmosferycznymi regularnie powraca do publicznej debaty. Dzieje się tak szczególnie w momentach gdy rolników dotykają konkretne nieszczęścia. Tak jest i w tym przypadku.  

Gradobicie w Małopolsce  

„W sobotę w Małopolsce przeszło gradobicie, zniszczone zostały tysiące hektarów upraw. Teraz widać, jak na dłoni skutki działań pana rządu – piszą w swoim dzisiejszym (7 czerwca br.) liście – odezwie do Premiera Mateusza Morawieckiego działacze Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia. – Rolnicy chcieli ubezpieczyć swoje uprawy, ale nie mogli. Nie ma też naszej zgody na oszczędzanie na rolnikach i produkcji żywności!”

Co robi Minister Puda?

Przy okazji obecnego listu do Premiera Mateusza Morawieckiego AGRO-Unia przypomina, że organizacja ta upominała się już wcześniej o ubezpieczenia upraw rolniczych. 28 kwietnia 2021 r. działacze AGRO-Unii wysłali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy dokument, w którym wskazali na problem z ubezpieczeniem upraw. Przypominano też, że agencje ubezpieczeniowe odmawiały podpisywania polis ubezpieczeniowych z rolnikami. A Skarb Państwa nie zabezpieczył i nie przekazał do towarzystw ubezpieczeniowych wystarczających pieniędzy z tytułu dopłat do składek .

AGRO-Unia w Małopolsce 

W informacji przekazanej przez organizację rolników czytamy też, że: 

AGROunia była na miejscu tragedii, jako pierwsza i jedyna. Ludzie są zostawieni sami sobie. Tak właśnie wyniszcza się rolnictwo w Polsce. Gospodarze deklarują, że po takiej klęsce już się nie podniosą. Przestają być rolnikami. Przestają produkować kalafiory, kalarepy, buraki. Nie mają już sił uprawiać malin i jeżyn. NAPISALIŚMY DO PREMIERA:

Co pan powie pani Halinie, która od dziś szuka pracy?

Panie premierze, co mają zrobić ludzie, którzy pozostali bez pracy i zarobku?

Żądamy wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych rolników!”

Przypomnijmy, że to kolejna z serii akcji AGRO-Unii powiązanych z wielokrotnymi apelami do Premiera o podjęcie skutecznych działań w sprawie problemów rolnictwa, a także z prośbami o spotkanie Szefa Rządu z Przedstawicielami AGRO-Unii. Do czego jeszcze nie doszło. 

Źródło i foto: profil AGRO-Unii na FB

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x