sobota, 23 października, 2021
spot_img

Gorące Fora Rolnicze!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Odmowy wsparcia COVID-19. Co ze wsparciem dla producentów drobiu? Pomoc dla branży bydła opasowego. Wyższe premie dla młodego rolnika. Buraki cukrowe i program Leader. Problemy z organizacją e-bazarków – to tylko niektóre z ważnych tematów, jakie w rozmowach ze specjalistami poruszają rolnicy – uczestnicy odbywających się właśnie Wielkopolskich Forów Rolniczych. 

– Jesteśmy pod wrażeniem bardzo wysokiej, często prawie  osiemdziesięcioprocentowej frekwencji uczestników. Porusza też skala i znaczenie tematów oraz temperatura dyskusji – relacjonuje Grzegorz Wysocki Dyrektor Biura organizatora Forów – Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Jak już sygnalizowaliśmy od 9 lutego do 1 marca br., każdego dnia, oprócz sobót i niedziel, odbywają się Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane przez WIR. To już 14 edycja tego wydarzenia. Spotkania są okazją do bezpłatnego pozyskania wiedzy od specjalistów i do dyskusji o rolniczych problemach. 

WPR, łowiectwo, PROW

Tematyka tegorocznego cyklu forów koncentruje się wokół następujących zagadnień: Krajowy Plan Strategiczny dla WPR i jego konsultacje; ograniczenia w używaniu środków ochrony roślin w związku z wdrażaniem tzw. Zielonego Ładu; problematyka chorób zakaźnych i bioasekuracja w gospodarstwach rolnych; gospodarska łowiecka i współpraca z kołami łowieckimi; działania uruchamiane w ramach PROW na lata 2014-2020; omówienie aktualnej sytuacji w rolnictwie oraz bieżących spraw dotyczących funkcjonowania rolnictwa.

Codziennie o godz. 10.00

Fora odbywają się online w internecie. Każdego dnia dla rolników z innych powiatów. Do tej pory odbyły się Fora dla powiatów:  kępińskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego (09.02.2021r), gnieźnieńskiego i wrzesińskiego (10.02.2021r.), kaliskiego i pleszewskiego (11.02.2021r) a także kościańskiego i grodziskiego (12.02.2021r.). Podczas spotkań rolnicy pytali o szereg ważnych tematów, które z uwagi na znaczenie dla sektora przybliżamy poniżej.

Pomoc dla bydła opasowego 

Rolnikowi, który pytał o to „Czy przewiduje się pomoc dla producentów bydła opasowego”? odpowiedzi udzielił starszy specjalista WIR dr Andrzej Przepióra, który stwierdził że w nowej perspektywie unijnego planowania rolnicy będą mieli możliwość ubiegania się o wsparcie dochodów rolnika w związku z produkcją młodego bydła opasowego. Dopłata będzie ograniczona do 20 sztuk. Warunkiem kwalifikowalności jest obsada pomiędzy 0,5-1,5 DJP/ha UR oraz posiadanie minimum 3 sztuk. Nie znany jest jeszcze poziom tego wsparcia. Natomiast WIR postuluje aby dopłata obowiązywała już od 1 sztuki. WIR proponuje również odejście od kryterium obsady i zastąpienie go kryterium planu nawożenia. 
Dodajmy, że wsparcie dla bydła opasowego przewidziano też w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt”. Jest to roczna płatność przyznawana już obecnie w ramach obowiązującego PROW-u. Dodatkowo producenci bydła opasowego mogą liczyć na wsparcie w ramach działania dla grup producentów rolnych oraz wspierania przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego (RHD). Dotowana będzie również budowa obiektów inwentarskich, w tym właśnie związanych z produkcją bydła opasowego.

Wyższa premia dla młodego rolnika

Inne pytanie dotyczyło kwestii: od kiedy obowiązywać będzie zwiększona premia dla młodego rolnika? 

– Nowy Krajowy Plan Strategiczny wejdzie w życie za około 2 lata po okresie przejściowym – wyjaśnił dr Andrzej Przepióra. – ARiMR ogłosi nabór na to działanie w ramach obecnego PROW, w marcu. Ale poziom premii będzie taki jak do tej pory czyli 150 000 zł.

Pomoc dla producentów drobiu

Kolejne pytanie dotyczyło przewidywanych możliwości  pozyskania wsparcia dla producentów drobiu i tego, czy obejmie ono jedynie producentów ekologicznych tak jak w PROW?

– W przypadku działań inwestycyjnych pomoc obejmie wyłącznie producentów drobiu ekologicznego – powiedział starszy specjalista WIR dr Andrzej Przepióra Dodam, że w ramach konsultacji zgłaszamy uwagę aby o taką pomoc mogli ubiegać się również producenci kaczek oraz gęsi.

Dr Andrzej Przepióra wyjaśnił także, że w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” można będzie ubiegać się  o wsparcie na chów kur niosek, brojlerów kurzych oraz indyczych. A warunkiem uprawniającym będzie produkcja w podwyższonych warunkach dobrostanu. Jednak warunki te nie są na dzisiaj jeszcze określone w przypadku drobiu. Nie znana jest też kwota tej dotacji. Ponadto producenci drobiu mogą liczyć na wsparcie w ramach działania wspierania przetwórstwa w gospodarstwie rolnym oraz rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Odmowy COVID-19

Rolników interesowało też dlaczego dostają oni odmowne decyzje o przyznaniu pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu z obszarów objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF po uzyskaniu odszkodowania z pomocy COVID?

W imieniu WIR odpowiedział dr Andrzej Przepióra:

– Opiniując rozporządzenie wskazaliśmy, że łączenie pomocy specjalnej COVID oraz rekompensaty za strefę niebieską jest niewłaściwe. Niestety ostatecznie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tej poprawki nie uwzględniło. W kolejnych naszych interwencjach też zwracaliśmy na to uwagę. W odpowiedzi Ministerstwo powoływało się ciągle na zapisy rozporządzenia.

Natomiast w opinii ARIMR w większości przypadków odmowa pomocy wynikała z braku sprzedaży lub udzielonej wcześniej pomocy Covidowej.  

Buraki cukrowe i Leader

Rolnicy pytali też o to, czy będą dopłaty do buraków cukrowych? Na co WIR odpowiedział twierdząco. Nie jest jednak jeszcze znany poziom tego wsparcia.

Nie wiadomo natomiast czy będą ograniczone środki dla programu Leader? Nie ma też jeszcze podziału budżetu na poszczególne działania. A w projekcie Krajowego Programu Strategicznego w ogóle nie zaplanowano działań związanych z lokalną infrastrukturą, która była dotowana w ramach PROW. Podczas spotkania poruszono też m.in. sprawy dotyczące organizacji e-bazarków.

Wielkopolskie Fora Rolnicze w kolejnych powiatach potrwają do 1 marca br. Szczegółowy harmonogram i warunki uczestnictwa dostępne są na stronie WIR. Do współpracy przy organizacji forów WIR zaprosił specjalistów z instytucji które na co dzień pracują na rzecz rolnictwa. Patronat nad WFR objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. 

Źródło: WIR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x