wtorek, 20 lutego, 2024

Gazociąg Gustorzyn-Wronów. Tysiące rolników może stracić dotacje!

spot_img

Są zmiany, które zależą od naszych decyzji. Są jednak i  takie, które nie zależą od naszej woli, ale mogą dotyczyć nas bezpośrednio. To bardzo ważne, szczególnie gdy zmiany mogą wiązać się z poważnymi stratami finansowymi dla rolników i ich gospodarstw! 

34 gminy w czterech województwach!

Z powyższym zdaniem z pewnością zgodzi się wielu rolników posiadających gospodarstwa w gminach: Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo, Gostynin, Szczawin Kościelny, Pacyna, Oporów, Bedlno, Żychlin, Zduny, Łowicz, Łyszkowice, Maków, Godzianów, Głuchów, Skierniewice, Nowy Kawęczyn, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice, Mogielnica, Wyśmierzyce, Radzanów, Stara Błotnica, Jedlińsk, Głowaczów, Kozienice, Sieciechów, Gniewoszów, Żyrzyn, Puławy i Końskowola, czyli na trasie przyszłego gazociągu relacji: Gustorzyn-Wronów, przebiegającego przez obszar województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego. 

ARiMR alarmuje – zgłaszajcie zmiany!

W związku z powyższą sytuacją, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwróciła się do rolników, na gruntach których przeprowadzane są (lub będą), prace związane z powyższą inwestycją, a którzy skorzystali ze wsparcia w ramach obsługiwanych przez ARiMR programów pomocowych, z prośbą o pisemnie powiadomienie o zaistniałej sytuacji. Prośba Agencji dotyczy rolników, którzy  związani są podjętymi zobowiązaniami, a budowa gazociągu ma wpływ na przyznanie rolnikom płatności, czy też realizację podjętych przez nich zobowiązań.  

Zagrożone dopłaty, inwestycje i premie! 

Jak informuje ARiMR, w przypadku dopłat, zainteresowany rolnik musi ponadto bezzwłocznie dokonać korekty w złożonym wniosku, przez wycofanie obszaru zajętego pod budowę gazociągu. 
Natomiast w przypadku działań inwestycyjnych i premiowych, rolnik powinien odstąpić od złożenia wniosku o przyznanie pomocy, bądź wycofać wniosek już złożony, albo też zaplanować rozwój swojego gospodarstwa z uwzględnieniem innych użytków rolnych w zamian za te, które zajęto pod rurociąg. 

Rolnicy zagrożeni zwrotem pieniędzy! 

Jeżeli jednak wniosek nie został wycofany, a pomoc przyznana, to jak wyjaśnia ARiMR: 

„Beneficjent powinien być świadomy konieczności realizacji przyjętych w biznesplanie założeń warunkujących prawidłową realizację operacji i przekładających się na podjęte zobowiązania. Rolnicy, którzy nie dotrzymają warunków umowy, będą musieli zwrócić wypłacone już środki. Zwrot będzie obliczony proporcjonalnie do okresu, przez który nie wywiązano się ze zobowiązań. Natomiast w przypadku niezrealizowania biznesplanu należy się liczyć z koniecznością zwrotu całej wypłaconej kwoty.”

Gdzie się zgłaszać?

Rolników, których dotyczą powyższe ostrzeżenia, Agencja prosi o zgłaszanie się odpowiednich terenowo jednostek ARiMR. Przy czym, właściwymi placówkami w kwestii płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW są biura powiatowe. Natomiast dla działań inwestycyjnych i premiowych – oddziały regionalne ARiMR. 
Agencja prosi też o kontakt w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. 

Jeśli nie dało się przewidzieć…

ARiMR wyjaśnia również, że ubiegający się o płatności bezpośrednie i obszarowe rolnicy, a także beneficjenci PROW, którzy nie mogli przewidzieć przymusowego wywłaszczenia w momencie składania wniosku, mają szansę zachować prawo do otrzymania wsparcia, bądź nie zwracać już otrzymanego z ARiMR dofinansowania. Mogą oni składać w placówkach Agencji w ciągu 15 dni roboczych (w niektórych przypadkach 10) od dnia, w którym są w stanie dokonać takiej czynności, pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, powołując się na wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, uniemożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów lub zrealizowanie podjętych zobowiązań. W tym przypadku, wymagane będzie także dostarczenie dowodów. A wnioski będą rozpatrywane przez ARiMR indywidualnie, z uwzględnieniem wszelkich okoliczności dotyczących danego przypadku.

Dodajmy, że za realizację budowy gazociągu relacji: Gustorzyn-Wronów odpowiada Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x