wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Nadal maleją prognozy zbiorów soi i kukurydzy w Ameryce Południowej

spot_img

Brazylijska rządowa agencja CONAB w marcowej prognozie oszacowała krajowe zbiory soi na 122,8 mln ton, co oznacza spadek o 2,2% w stosunku do prognozy z poprzedniego miesiąca i wynik o 11% groszy niż w poprzednim – rekordowym sezonie. Jest to znacznie poniżej marcowej prognozy USDA, która opiewała na 127 mln ton.

W rezultacie CONAB oczekuje, że eksport i przerób soi także spadną w porównaniu z poprzednim sezonem. Eksport soi z Brazylii oczekiwany jest na 80,2 mln ton (85,5 mln ton według USDA), prawie niezmieniony w porównaniu z ostatnią prognozą, ale niższy niż rekord z sezonu 2020/21 (86,1 mln ton).

Krajowe przetwórstwo soi oszacowano jest na 42,9 mln ton, w porównaniu z 48,3 mln ton w prognozie lutowej.

Całkowity zbiór kukurydzy w Brazylii w sezonie 2021/22 oszacowano na 112,3 mln ton (114 mln ton według USDA) – wynik prawie niezmieniony w porównaniu z poprzednią prognozą, ale wyższy o prawie 30% w porównaniu z sezonem 2020/21, na który negatywny wpływ miała susza, a później mróz. CONAB podtrzymał prognozy eksportu kukurydzy z Brazylii na poziomie 35 mln ton (43 mln ton według USDA).

Giełda Rosario obniżyła prognozy produkcji soi i kukurydzy w Argentynie

Tym razem cięcia w produkcji obu upraw były niewielkie. Zbiory soi oszacowano na 40 mln ton wobec 40,5 mln ton wcześniej, a prognozę produkcji kukurydzy na 47,7 mln ton w porównaniu do 48 mln ton wcześniej.

Dla porównania marcowa prognoza USDA zakłada, że argentyńskie zbiory soi wyniosą 43,5 mln ton, a produkcja kukurydzy sięgnie według USDA – 53 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CONAB, Giełda Rosario

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x