środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ubój i import – będą zmiany w prawie!

spot_img

Z dniem 1 czerwca br., mają wejść w życie zapisy przyjętego przez Rząd projektu Ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo zawiera ważne dla rolników regulacje.   

Ubój w gospodarstwach do 12. miesiąca! 

Nowelizacja ustawy umożliwia dokonywanie uboju w gospodarstwach, bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Jak zapewnia Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, rozwiązanie to wynika z postulatów zgłaszanych przez rolników. Regulacja dotyczy obszaru całej Polski.

Import produktów spoza UE

W zmienionej ustawie uregulowano też kwestię dotyczącą przywozu tzw. niezharmonizowanych (czyli regulowanych krajowymi przepisami), produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. W tym przypadku Minister Rolnictwa będzie mógł, za pomocą osobnego rozporządzenia, określić weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE. Przy czym, produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły trafić na rynek wyłącznie na terytorium Polski.

RHD i elektroniczna książka leczenia

W znowelizowanej ustawie określono też zadania i kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej, w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym (RHD).

Stworzona zostanie także elektroniczna książka leczenia zwierząt. Ma ona zapewnić dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Kontrole, żywność i pasze

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r.

Projekt dostosowuje m.in. przepisy dotyczące zadań Inspekcji Weterynaryjnej do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to kontroli urzędowych czynności, które są przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego. Projekt przygotowało i przedłożyło MRiRW.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x