środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Faktury rolników ryczałtowych. Konieczna zmiana przepisów?

spot_img

W imieniu Zarządu  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  oraz na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, Prezes IRWŁ skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu  zmianę  przepisów dotyczących wystawiania faktur przy zakupie płodów rolnych od rolników ryczałtowych.

Obecne przepisy stanowią, że podmiot kupujący musi wystawić fakturę dostawcy i w ciągu 14 dni zapłacić. W przypadku dużych firm taka procedura jest realna do wykonania. Jest  problem w przypadku małych firm, obsługujących często swoje stoiska. Rolnik produkuje np. kapustę, jedzie na giełdę, gdzie sprzedaje w partiach po 50 główek, czyli za bardzo niską wartość bo ok 100 zł. Kupujący powinien wystawić fakturę na zakup i dokonać według obecnych przepisów zapłaty przelewem z uwzględnieniem podatku VAT. Sprzedający znając kupującego może na taką procedurę przystać, jednak w przypadku takiej formy sprzedaży często kupujący i sprzedający nie znają się i tym samym nie dochodzi do transakcji, lub jest ona dokonywana z pominięciem podatków.

Sytuację taką można by zmienić wprowadzając przepisy pozwalające na wystawianie faktur VAT RR gotówkowych w momencie zawierania transakcji.

Zdaniem Jana Kołodziejczyka przewodniczącego Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, zmiany przepisów są koniecznie z uwagi na trudną sytuacje spowodowaną pandemią koronawirusa. Obecnie rolnicy mają do czynienia z bardzo niskimi cenami zbytu płodów rolnych a pomoc potrzebna jest „ na już”. 

Źródło: IRWŁ

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x