środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Euro najtańsze od czterech lat!

spot_img

Kurs euro do złotego spadł w środę (10.04.2024) poniżej 4,26 złotego za euro – pierwszy raz od lutego 2020 roku.

Polski złoty umacnia się w oczekiwaniu na napływ funduszy z KPO

Główną przyczyną umacniania się krajowej waluty są zbliżające się duże transfery euro z budżetu Unii Europejskiej w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Europejska waluta będzie musiała być wymieniana na złotówki, co już teraz mocno obniża jej wycenę.

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała w środę, że KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy i już w najbliższy poniedziałek (15.04.2024) do kraju powinno trafić 6,3 mld euro.

Złotemu pomaga osłabienie dolara

Kolejną przyczyną umocnienia złotego na rynku międzybankowym jest kwietniowy wzrost kursu euro do dolara. Polski złoty jest mocno skorelowany z notowaniami głównej pary walutowej świata. Stąd każde osłabienie dolara do euro przekłada się na umocnienie naszej waluty. I odwrotnie, umocnienie dolara zwykle osłabia krajową walutę.

Dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych cieszą się polskie aktywa

Złoty jest mocny również z powodu napływu zagranicznych inwestycji na krajowy rynek obligacji i na Giełdę Papierów Wartościowych. W efekcie dużych zakupów warszawski indeks dwudziestu największych spółek (WIG20) przekroczył poziom 2500 pkt i jest najwyżej od stycznia 2018 roku.

Silny złoty korzystny dla konsumentów, ale obniża ceny eksportowe

Umocnienie złotego powinno cieszyć krajowych importerów i konsumentów (np. kierowców). Jednocześnie niski kurs dolara przełoży się na niższe ceny zbóż płacone przez eksporterów, a rekordowo tanie euro obniży ceny oferowane przez niemieckich nabywców.

Notowania walut  (fixing NBP) od 2020 roku:

Źródło cen: NBP

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x