środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

8 kwietnia Parlament i Rada UE uzgodniły nowe porozumienie w sprawie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą

spot_img

Tym samym strony zgodziły się na zawieszenie ceł i kontyngentów na ukraiński eksport do UE do 5 czerwca 2025 roku, aby wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej brutalnej wojny agresywnej prowadzonej przez Rosję.

„Te jednostronne środki liberalizacji handlu pomogą ustabilizować ukraińską gospodarkę i przyczynią się do stopniowej integracji kraju z rynkiem wewnętrznym UE” – czytamy w komunikacie.

Umowa przewiduje możliwość ograniczenia eksportu niektórych kategorii towarów z Ukrainy do UE

„W przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE w związku z ukraińskim importem np. pszenicy, rozporządzenie gwarantuje, że Komisja Europejska będzie w stanie szybko zareagować i podjąć wszelkie działania, jakie uzna za konieczne”.

Wzmocniono środki ochronne w przypadku importu szczególnie wrażliwych produktów rolnych

Ponadto w ramach wzmocnionych zabezpieczeń chroniących rolników w UE system liberalizacji handlu może zostać zawieszony w sytuacji nadzwyczajnej w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj, cukru, owsa, zbóż, kukurydzy i miodu.

Bazowy okres do wyliczeń importu obejmuje czas od połowy 2021 do końca 2023

„Negocjatorzy zgodzili się na przedłużenie okresu bazowego stanowiącego podstawę stosowania tej automatycznej ochrony, co oznacza, że w przypadku przekroczenia przez import wskazanych produktów średniej wielkości importu rejestrowanej w drugiej połowie 2021 r., a także w całym roku 2022 i 2023, cła zostaną przywrócone” – czytamy w komunikacie. Ponadto Komisja Europejska zobowiązuje się do wzmocnienia monitorowania importu zbóż, w szczególności pszenicy.

Jednocześnie europejscy ustawodawcy zatwierdzili zobowiązanie Komisji Europejskiej do omówienia trwałej liberalizacji ceł z Ukrainą w ramach procesu rewizji Układu Stowarzyszeniowego, gdy tylko zakończy się procedura legislacyjna w sprawie tymczasowej liberalizacji, oraz do zapewnienia aktywnego udziału Parlamentu Europejskiego w tym procesie.

Umowa wejdzie w życie po przegłosowaniu jej w Europarlamencie

Parlament Europejski musi jeszcze głosować nad tą decyzją podczas kwietniowej sesji plenarnej, po której Rada UE zatwierdzi zmiany w zasadach handlu z Ukrainą.

Źródło: www-europarl-europa-eu

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x