wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Egipt buduje sztuczną rzekę równoległą do Nilu

spot_img

Rząd Egiptu buduje sztuczną rzekę równoległą do Nilu kosztem 5,2 miliarda dolarów w ramach projektu New Delta. Władze twierdzą, że rzeka pomoże w powiększeniu gruntów rolnych i zmniejszy potrzebę importu żywności, w tym pszenicy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do globalnego wzrostu cen pszenicy, powodując problemy Egiptu, który jest największym na świecie importerem pszenicy. W 2021 roku Rosja i Ukraina dostarczyły Egiptowi 80% importowanej pszenicy.

Władze poinformowały, że woda dla sztucznej rzeki będzie pochodzić z odzyskanych ścieków rolniczych i wód gruntowych. UNICEF ostrzega, że do 2025 roku w kraju zabraknie wody w związku ze zmianami klimatu.

W październiku ubiegłego roku rolnicy w Egipcie podnieśli alarm, że narastają napięcia społeczne związane z brakiem wody z powodu niedoborów wody i zmian klimatu.

Roczna inflacja w Egipcie osiągnęła rekordowy poziom

Według oficjalnych danych roczna stopa inflacji w Egipcie osiągnęła w czerwcu rekordowy poziom 36,8%.

Poprzedni rekord inflacji, który wyniósł 34,2% w lipcu 2017 r., został osiągnięty po gwałtownej dewaluacji waluty związanej z udzieleniem pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Tegoroczny rekord nastąpił również po ubiegłorocznej pożyczce MFW.

Funt egipski stracił połowę swojej wartości w ciągu roku, dodatkowo obciążając gospodarstwa domowe z powodu rosnących cen.

Według Banku Światowego jeszcze przed obecnym kryzysem gospodarczym dwie trzecie ze 105 milionów mieszkańców Egiptu żyło poniżej lub blisko granicy ubóstwa.

Według agencji ratingowej Moody’s Egipt jest jednym z pięciu krajów na świecie, które znajdują się w grupie najwyższego ryzyka niewypłacalności ze względu na zadłużenie zewnętrzne.

Według Ministerstwa Planowania MFW zatwierdził pożyczkę w wysokości 3 miliardów dolarów dla Egiptu, którego zadłużenie zewnętrzne wzrosło ponad trzykrotnie w ciągu dziesięciu lat.

Źródło: Middleeastmonitor, Africannew

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x