wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Złe wieści dla hodowców. Wykryto 3 ognisko pomoru drobiu

spot_img

W małej miejscowości Bohdan, znajdującej się w gminie Dobrzyniewo Duże (woj. podlaskie), konieczne było pozbycie się 90 sztuk ptactwa. To już trzeci przypadek wystąpienia choroby zwaną rzekomym pomorem drobiu, który wcześniej pojawił się w Topilcu i Bojarach, leżących w gminie Turośń Kościelna. Ostatni raz taka choroba została zanotowana w Polsce w 1974 roku.

ognisko pomoru drobiu

Pomór drobiu w Polsce

Wtorkowe badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach jednoznacznie potwierdziły obecność pierwszego ogniska rzekomego pomoru drobiu na Podlasiu. Nie minęło wiele czasu, a kolejne ognisko choroby zostało wykryte. Dokładnie w czwartek (20 lipca) na fermie brojlerów w miejscowości Bojary, w gminie Turośń Kościelna. W jednym kurniku, hodowano około 28,5 tysiąca sztuk brojlerów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, całe stado musiało zostać zlikwidowane. 

Ostatnie, 3 ognisko wystąpiło w małym gospodarstwie przyzagrodowym w miejscowości Bohdan, gdzie hodowano 90 sztuk drobiu. Według inspektora weterynaryjnego nie można mówić o niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się choroby, ponieważ tych 90 sztuk pochodziło z ogniska w Topilcu.

Wszystkie gospodarstwa pod ścisłą kontrolą

W odpowiedzi na pojawienie się ognisk choroby, powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku zapewnił, że wszystkie fermy wysokotowarowe w okolicy przeszły już kontrolę inspekcji, a także prowadzony jest przegląd gospodarstw, w których hodowany jest drób. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej niebezpiecznej choroby w regionie.

W środę (12 lipca) inspekcja weterynaryjna poprosiła wojewodę podlaskiego o wyznaczenie strefy zapowietrzonej (3 km) i zagrożonej (łącznie 10 km) wokół ogniska choroby. W czwartek (13 lipca) wojewoda wydał rozporządzenie obejmujące miejscowości w gminach Turośń Kościelna, Choroszcz, Łapy (powiat białostocki) oraz z powiatu wysokomazowieckiego. Rozporządzenie to wprowadza zakazy i nakazy na obszarze zapowietrzonym (3 km). Należy szybko usuwać zwłoki ptaków, stosować środki bezpieczeństwa biologicznego, zabroniona jest targowiskowa sprzedaż mięsa drobiowego, ptaków łownych i jaj. Wojewoda nakazał także umieszczenie tablic informacyjnych.

źródło: RMF FM; polsatnews

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x