środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Dwa wirusy w natarciu – hodowcy świń przeżywają absolutny kryzys

spot_img

Okoliczności nie sprzyjają hodowli trzody chlewnej. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG poinformował, że ze względu na drugą falę pandemii Covid-19, w wielu niemieckich zakładach mięsnych wprowadzono dodatkowe obostrzenia higieniczne, które przełożyły się bezpośrednio na ograniczenie liczby ubojów.

Mniejsza liczba ubojów przyczynia się do coraz większej presji na ceny skupu

W przypadku zakazu eksportu niemieckiej wieprzowiny do Chin, cierpią nie tylko sąsiedzi z zagranicy ale również polscy hodowcy bowiem nadmiar taniej wieprzowiny zalewa polski rynek. Od tygodni liczba ubojów oscyluje na poziomie 850 000 – 870 000 świń tygodniowo. To około 50 000 ubojów za mało w ciągu tygodnia. Ta wyjątkowo trudna sytuacja obejmuje także producentów prosiąt, którzy z tego powodu nie mogą sprzedać swoich zwierząt.

Producenci wieprzowiny czekają na przywrócony import wieprzowiny z Niemiec

Cały czas trwają rozmowy dyplomatyczne z Chinami wspierane przez Unię Europejską, aby uznano regionalizację ASF i przywrócono import wieprzowiny z Niemiec. Jednak na decyzję Chin musimy jeszcze poczekać, niestety nie wiadomo jak długo. Hodowcy trzody chlewnej w Europie liczą, że wkrótce nastąpi przełom w rozmowach.

Regionalizacja dobrym posunięciem?

„Nawet jeśli Niemcom uda się zatrzymać wirusa na małym obszarze i zlikwidować, to liczne przypadki ASF po polskiej stronie granicy istotnie zwiększają ryzyko jego powrotu. Wniosek: Niemcy szybko nie wrócą na rynki trzecie”– tak skomentował na portalu społecznościowym Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole. 

Nie da się ukryć, że pojawiające się nowe przypadki ASF w kraju stwarzają duże ryzyko. Dlatego tak istotne jest aby stosować się wytycznych zalecanych przez inspektorat weterynarii do czasu znalezienia skutecznej szczepionki.

Maria Chmal
źródło: http://www.kzp-ptch.pl/

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x