czwartek, 5 sierpnia, 2021

Drony wkrótce zrewolucjonizują polskie rolnictwo

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Praktyki rolnictwa precyzyjnego, które mogą pomóc rolnikom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji, znacznie ewoluowały w ostatnich latach. O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie rozmawiał wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda z prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Januszem Janiszewskim.

– Do rolnictwa coraz szerzej wkracza cyfryzacja  wraz z najnowszymi technologiami, w tym z wykorzystaniem dronów – podkreślił minister Grzegorz Puda dodając, że spotkanie jest drugim, w którym omawiają możliwości wykorzystania rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rolnictwie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wspomniana instytucja posiada pierwszy w świecie certyfikowany system do zarządzania dronami.

Drony zdominowały rynek globalny 

Przyszłość technologii dronów w zakresie poprawy zrównoważonego rozwoju jest obiecująca. W ciągu zaledwie kilku lat rynek dronów na świecie, w Europie i w Polsce rozwinął się w ekspresowym tempie.

– Wartość tego rynku do 2026 roku szacujemy na ponad 3 mld złotych – podkreślił prezes Janusz Janiszewski. Zwrócił przy tym uwagę na szybko rosnącą konieczność kompleksowego zarządzania ruchem dronów w przestrzeni powietrznej. Takie możliwości daje system PansaUTM, który jest cyfrową koncepcja koordynacji lotów oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty. Drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane między innymi w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. Te nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane np. w pracach ARiMR czy KOWR, a także przez samych rolników. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w najbliższej przyszłości rozpatrzone zostaną możliwości i obszary wzajemnej współpracy.

źródło:mrirw
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
536ObserwującyObserwuj
8,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły