wtorek, 15 kwietnia, 2025
spot_img

Drogie euro przecenia unijne kontrakty na zboża, ale wspiera wzrosty w Chicago

spot_imgspot_img

Największy wpływ na notowania kontraktów giełdowych na zboża miało w minionym tygodniu skokowe umocnienie euro w stosunku do dolara, do blisko 1,14 dolara za euro w piątek (11.04.2025) – najwyżej od ponad trzech lat. Przekładało się to automatycznie na niższe wyceny kontraktów zbożowych na giełdzie Matif. Jednocześnie taniejący dolar wspierał wzrosty na giełdzie w Chicago.

Złagodzenie polityki handlowej przez Donalda Trumpa przełożyło się na odbicie mocno przecenionych akcji i zatrzymanie spadków na rynku ropy. Przy okazji inwestorzy finansowi kupowali też zboża i kompleks sojowy w Chicago. Jednak międzynarodowy kapitał nadal odpływa z amerykańskich obligacji, co osłabia dolara także w poniedziałek.

Wprawdzie Donald Trump złagodził ostatnie cła nałożone na prawie wszystkich partnerów handlowych (też UE) to równocześnie zaostrzył konflikt z Chinami. Nie przeszkodziło to w spekulacyjnym odbiciu notowań zbóż, a zwłaszcza soi w Chicago.

Kontrakty na amerykańskie zboża i soję podrożały o 5%-7% w skali tygodnia

Dużą część ubiegłotygodniowego odbicia na giełdzie w Chicago tłumaczy blisko 4% osłabienie dolara wobec euro. Gdyby je uwzględnimy, to kontrakty na pszenicę, kukurydzę i soję podrożały realnie o 2%-3%. Obok słabszego dolara, wsparciem dla cen kukurydzy i minimalnie soi było obniżenie przez USDA prognoz zapasów krajowych na koniec sezonu. Jednocześnie zapasy amerykańskiej pszenicy zostały skorygowane w górę, ale kontrakt ten drożał również naśladując zachowanie kukurydzy i soi. Wymienionym kontraktom pomogła również poprawa nastrojów na globalnym rynku akcji po tym jak Trump odroczył o trzy miesiące wejście w życie nowych, bardzo wysokich, ceł na import z większości krajów.

W konsekwencji ubiegłotygodniowych wzrostów kontrakt najbliższy na amerykańską kukurydzę zyskał w skali tygodnia 6,5% do 193,0 usd/t, a seria najbliższa na soję podrożała o 6,7% do 383,3 usd/t. W tym czasie pszenica SRW podrożała tylko nieco mniej, bo 5,0% do 204,3 usd/t dla serii najbliższej.

Na giełdzie Matif zboża tanieją pod presją umacniającego się euro

W piątek (11.04.2025) doszło do realizacji zysków i lekkiego odreagowania w notowaniach unijnej kukurydzy i pszenicy po zaliczeniu dzień wcześniej wielomiesięcznych dołków. Odbiciu pomagała giełda w Chicago, gdzie analogiczne kontrakty drożały przez większość ubiegłotygodniowych sesji.

Unijna kukurydza zamknęła tydzień minimalną przeceną

W efekcie ubiegłotygodniowych zmian czerwcowa seria kukurydzy potaniała o 1,5 euro (-0,7%) w skali tygodnia do 208,75 eur/t w piątek. Kukurydza z nowego zbioru kosztowała na zamknięciu tygodnia tyle samo. Trzeba zauważyć, że w miniony czwartek seria najbliższa kukurydzy zaliczyła 3-miesięczny dołek w cenie zamknięcia. Dużo tańszy dolar obniża ceny importowanego do UE ziarna kukurydzy i wywiera presję na unijny rynek tego zboża.

Unijna pszenica tanieje w poszukiwaniu konkurencyjności

Majowy kontrakt na pszenicę potaniał w minionym tygodniu o 3,75 euro (-1,7%) do 218,25 eur/t, co oznacza opuszczenie dołem zakresu tygodniowej konsolidacji wokół 220 eur/t. Wycena nowego zbioru pszenicy jest bardzo zbliżona do serii majowej. Mimo blisko 2% spadku, cena unijnej pszenicy i tak wzrosła w przeliczeniu na dolara, czyli ziarno to straciło na konkurencyjności na międzynarodowym rynku.

Popyt na unijną pszenicę pozostaje słaby

Do 30 marca kraje UE wyeksportowały tylko 15,68 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 24,54 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 36% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Przynajmniej na razie, ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE.

Rzepak drożał w Paryżu

Rzepak zyskiwał na wartości na giełdzie w Paryżu, korzystając z dużego odbicia notowań kanadyjskiej canoli (+6,2% w tygodniu) i soi (+6,5%). Unijnym nasionom pomogło również zatrzymanie spadków na rynku ropy. Seria najbliższa (majowa) rzepaku zyskała na wartości 5,5 euro (1,1%) w skali tygodnia, zamykając piątek na poziomie 522,5 eur/t. Dla porównania kontrakt na nowy zbiór (seria na sierpień) kosztował dużo mniej – 472,75 eur/t. Cena starego rzepaku oscyluje w kwietniu wokół 520 eur/t. ale w poniedziałek kontrakt rośnie już powyżej 530 eur/t.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

Rzut oka na wykresy

Notowania zbóż

Notowania nasion oleistych

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x