piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Dlaczego warto postawić na kolejne dawki azotu i precyzyjne nawożenie?

spot_img

Azot, główny składnik budulcowy zbóż w pierwszych dawkach stosowany jest w celu zwiększenia plonu natomiast trzecia i ewentualna czwarta dawka nazywane są jakościowymi. Gdy dodamy do tego precyzyjne nawożenie mamy szansę na uzyskanie jeszcze lepszej jakości plonu przy mniejszym wydatku. 

Nawożenie azotem

W nawożeniu zbóż druga dawka azotu buduje strukturę łanu i to właśnie koniec fazy krzewienia decyduje o wielkości plonu. W tym momencie określa się liczbę źdźbeł kłosonośnych, jak również ilość ziarniaków w kłosie. 

Trzecia i czwarta dawka z kolei może poprawić jakość plonu, zwiększając masę ziarniaków oraz zawartość białka i glutenu. Te wartości oceniane w skupie, im wyższe tym wyższa cena skupu, dlatego warto o nie zadbać. 

Ile azotu w dawce?

Ilość azotu w trzeciej i ewentualnie czwartej dawce nawożenia zbóż zależy od konkretnego pola i stanu roślin, ale też zakładanego potencjalnego plonowania. Dawki mogą więc być bardzo zróżnicowane.

Zboża (pszenica, pszenżyto i żyto) potrzebują ok. 25-30 kg. czystego składnika na wytworzenie tony ziarna ze słomą. Ilość tę należy pomnożyć przez prognozowany na danym polu plon, a następnie – podzielić na kolejne dawki (uwzględniając azot, który jest dostępny dla roślin z gleby). 

Przykład: Dla zakładanego plonu 7 ton pszenicy, na start rośliny potrzebują ok. 70-80 kg N/ha, w drugiej dawce 60-70 kg N/ha. Reszta zaplanowanego nawożenia pozostaje nam na trzecią, jakościową dawkę.

Nawożenie podczas suszy

Podczas nawożenia w trzech dawkach azotu należy pamiętać, że efektywność ostatnich dawek – na kłos – zależy od zasobności gleby w wodę. W przypadku suszy, nie będzie ona miała tak spektakularnych rezultatów, jak w optymalnych warunkach. Dlatego w rejonach, gdzie niedobory wody występują dosyć często, warto nawożenie przeprowadzić jak najszybciej – już w momencie pojawienia się liścia podflagowego. 

„W takim przypadku jeszcze bardziej istotne jest precyzyjna aplikacja azotu – aby zwiększoną dawkę zastosować tam, gdzie potencjał plonotwórczy roślin jest większy, a niższą na słabszych fragmentach pola” – podkreśla Roman Bathelt, regionalny specjalista ds. sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet. 

Termin nawożenia trzecią dawką

Optymalny termin nawożenia trzecią dawką azotu to zazwyczaj faza liścia flagowego. Warto tu zaznaczyć, że i ten zabieg może być na trzecią i czwartą dawkę. Kiedy warto to zrobić? W przypadku, gdy ilość azotu do zastosowania jest dosyć wysoka (50-70 kg N/ha). Oczywiście, wszystko warto wcześniej przekalkulować, ponieważ nie zawsze dzielenie tej trzeciej dawki jest opłacalne ekonomicznie i możliwe.

W przypadku, gdy jednak zdecydujemy się na dwa zabiegi na kłos, pierwszy z nich należy przeprowadzić w fazie liścia podflagowego w ilości 2/3 całej dawki, a na początku kłoszenia stosujemy pozostałą 1/3 dawki. Co ważne – ten ostatni zabieg wykonujemy tylko w przypadku sprzyjających warunków pogodowych i wilgotnościowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rynek trzody chlewnej: W ciągu 2,5 roku zniknie połowa hodowli w Polsce

Zalety precyzyjnego nawożenia

Nawozy w obecnych czasach są niesamowicie drogie. Wykorzystanie nawożenia precyzyjnego pozwala na efektywnie wykorzystanie nawozu. Współczesna nauka i technologia pozwalają dokładnie ocenić stan plantacji, a co za tym idzie, też zapotrzebowanie na nawożenie roślin na poszczególnych fragmentach pola, dzięki dostępowi do źródłowych danych satelitarnych. Wykorzystanie ich w programach, które automatycznie przetwarzają dane te na mapy aplikacyjne – znacznie ułatwiają rolnikom pracę. Takim właśnie rozwiązaniem jest Crop View na platformie 365FarmNet.

„Jest on szczególnie przydatny w przypadku gospodarstw, gdzie w obrębie pojedynczego pola występuje duża zmienność warunków glebowych. Mapy te, na podstawie wskaźnika indeksu wegetacyjnego NDVI, pokazują, w których miejscach aktualnie rośliny mają najlepszy potencjał plonowania, a gdzie gorszy. Na tej podstawie, wprowadzając w programie lub dedykowanej mu aplikacji „bazową” ilość nawozu, którą planujemy zastosować, Crop View sam precyzyjnie oblicza, w których miejscach warto zaaplikować większą dawkę, a gdzie mniejszą” – wyjaśnia dr inż. Jerzy Koronczok, koordynator ds. rozwoju rynku 365FarmNet.

Jak to działa w praktyce?

Takie mapy aplikacyjne generowane są w formacie shape (.shp) lub ISOXML dla najnowocześniejszych maszyn, dzięki czemu bez problemu wgramy je do rozsiewacza nawozów czy opryskiwacza” – dodaje Monika Kozłowska, specjalistka ds. sprzedaży i rozwoju rynku w 365FarmNet.

I, co najważniejsze, szczególnie w dzisiejszych czasach – szybujących w górę cen paliw i środków produkcji – koszt modułu Crop View w programie 365FarmNet jest niewielki, np. dla powierzchni 50 ha wynosi 18,75 euro/miesiąc, dla 100 ha – 31,25 euro. Bez abonamentów i dodatkowych opłat – jak korzystasz, to płacisz, kiedy jest Ci już niepotrzebny, przestajesz płacić. 

O firmie 365FarmNet

365FarmNet to niezależne od producenta oprogramowanie dla gospodarstw rolnych, które oferuje rozwiązania do uprawy roślin, kierowania gospodarstwem, zarządzania flotą, rolnictwa precyzyjnego i zarządzania stadem zwierząt. Chcemy ramię w ramię z rolnikami kształtować rolnictwo przyszłości. Jako spółka-córka działającego na całym świecie producenta maszyn rolniczych CLAAS jesteśmy wspierani przez jedną z najprężniej działających firm rodzinnych w Niemczech. 365FarmNet ma swoją siedzibę w sercu Berlina i zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x